Nadpis ETV
linka

Techniky zdobenia veľkonočných kraslíc


Kraslice sú hlavným dekoračným prvkom veľkonočných sviatkov. Zdobíme ich rôznymi spôsobmi od výmyslu sveta. A ako zdobievali kraslice naši starí rodičia? V každej oblasti Slovenska si zaužívali určitú techniku zdobenia. Bolo to hlavne voskovanie, batikovanie, leptanie, vyškrabovanie, oblepovanie, odrôtovanie, menej rozšírené bolo okúvanie, vyrábanie drevených tokárskych vajíčok a fúkanie vajíčok zo skla. Možno Vám niektorá zo spomínaných techník nie je známa, tak si tie najkrajšie opäť pripomeňme:

VOSKOVANIE - BATIKOVANIE - OBLEPOVANIE - VYŠKRABOVANIE - LEPTANIE

VOSKOVANIE je pomerne zriedkavá, ale výrazná a pôsobivá technika. Roztopený včelí vosk alebo parafín sa zafarbí anilínovými farbičkami alebo súčasným rozpúšťaním farebných voskových pasteliek. Vosk rozpúšťame v malom hrnčeku na miernom ohni, musí mať počas nanášania stálu teplotu. Ornamentálne prvky sa na vajíčko nanášajú pomocou špendlíka zapichnutého do varešky, niekedy aj trubičkou či zápalkou. Táto technika bola rozšírená najmä na severovýchodnom Slovensku, v súčasnosti je živá v obciach okresu Prievidza a v Bratislave.

BATIKOVANIE je najrozšírenejšia kraslicová výzdoba. Primerane zohriaty vosk sa nanáša špendlíkom alebo trubičkou na vajíčko, ktoré potom ponoríme do farebného roztoku. Vyzdobené vajíčko mierne nahrejeme a teplou flanelovou handričkou odstránime vosk, čím jeho časť rozotrieme po celom povrchu. Zdobenie takto zároveň fixujeme a ešte viac zvýrazníme farbu. Batikovanie poznáme v niekoľkých obmenách. Môže to byť biely ornament na farebnom vajíčku, farebný ornament na bielom podklade - tu najprv vajíčko zafarbíme, voskom vyzdobíme, toto môžeme opakovať aj niekoľkokrát v rôznych odtieňoch, a nakoniec vajíčko ponoríme do octovej vody, kým sa nenavoskované časti škrupiny celkom nevybielia. Alebo vytvárame farebné vzory na farebnom vajíčku - tu postupujeme od bledých odtieňov po najtmavšie. Batikovanie bolo rozšírené takmer na celom Slovensku, viacfarebné batikovanie vyniklo najmä v oblasti Domaniže a Torysiek.

OBLEPOVANIE, vajíčka sa oblepovali sietinou - dužinou močiarnej trávy, jačmennou alebo ovsenou slamou, textilom, vlnou. Sietina sa pripravuje skoro na jar alebo v jeseni, keď je tráva už dobre vyzretá. Steblo sa rozštiepi nechtom alebo ostrým predmetom, dužina sa opatrne vyberie. Dužinu naliepame riedkym cestom, škrobom alebo pomocou bieleho kancelárskeho lepidla. Farebnú sietinu získame ponorením do vlažného farebného roztoku, kde ju necháme až do získania požadovaného odtieňa. V niektorých oblastiach sa časti vajíčka pod sietinou ešte oblepovali farebnými saténovými stuhami. Toto zdobenie bolo rozšírené v oblasti Selca, Slovenského Grobu a Gbeliec. Jačmenná a ovsená tráva sa pripravuje namáčaním vo vode. Po jej zmäknutí sa nožom pozdĺžne rozreže, buničina sa nožíkom odstráni a slama sa dorovna vyhladí. Ak je slama pred strihaním suchá, handričkou sa zľahka navlhčí. Nožnicami vystrihujeme jednotlivé motívy - štvorce, obdĺžniky, kosoštvorce, pásy, kolieska a iné geometrické útvary, pomocou špendlíka, pinzety a lepu ich matnou stranou naliepame na vajíčko. Slamou sa obliepalo na západnom a južnom Slovensku, krásne kraslice pochádzajú zo Streženíc, ale aj z Bratislavy.

VYŠKRABOVANIE, na zafarbených vajíčkach sa ostrým predmetom - zalomeným špicom nožíka, ostrým trojbokým pílnikom, ihlou, šidlom vyškrabujú rôzne ornamentálne motívy v podobe krátkych čiaročiek. Obrysy rôznych ornamentov a časť ozdobných motívov sa vyškrabujú dobiela, vnútorné časti iba čiastočne, čím vznikne charakter rytiny. Vyškrabovaním sa zdobili vajíčka v oblastiach západného Slovenska, v súčasnosti sa táto technika zachovala v oblastiach Batizoviec, Mengušoviec a Gerlachova.

LEPTANIE, bolo rozšírené najmä v oblastiach z bohatými výšivkami. Na zafarbené vajíčko sa leptadlo nanáša zápalkou, špeciálnym perom s ryhami alebo brkom. Ako leptadlo použijeme ocot, šťavu z kyslej kapusty, kyselinu dusičnú alebo soľnú. Na zafarbenom vajíčku tak dosiahneme biely ornament. V súčasnosti táto technika prežíva v okrese Rožňava a Bratislava-vidiek.


Vyzývame všetkých záujemcov k prispeniu do zbierky prezentácii k etike!

paticka
© Projekt Infovek
Posledná zmena:
Aktuality Námety Dokumenty Projekty Hry a aktivity Príspevky Diskusné fórum Kontakt Linky Materiály Výroky a citáty Vo vyučovaní Zvyky a tradície Etický kódex