Úvod

O projekte

Príspevky

Účastníci

Vyhodnotenie

Archív

KontaktyPo stopách pomníkovCORGOŇ

Na potulkách Nitrou Vás nohy určite zavedú na Pribinovo námestie. Dominantou námestia je socha kniežaťa Pribinu, ale ak ste všímaví, uvidíte tam ešte jednu zaujímavú sochu, ktorú Nitrania volajú "Corgoň".

Socha "Corgoňa" sa nachádza na rohu dvojpodlažnej budovy - Kluchovho paláca, na Východnej a Samovej ulici. Táto zaujímavá socha dosahuje výšku jedného podlažia Kluchovho paláca a bola vytvorená v r. 1820 (alebo r. 1821, informácie o jej vzniku sa rozlišujú) známym slovenským sochárom Vavrincom Dunajským z źubietovej. Z dostupných zdrojov som zistil, že Vavrincovi Dunajskému ako námet mohli slúžiť:

 • mytologická postava boha Atlanta (nom. Atlas), ktorý bol odsúdený na podopieranie nebeskej klenby - aj Corgoň podopiera časť budovy Kluchovho paláca
 • nitrianskeho kováča Corgoňa, ktorý v Hornom meste žil v 16. storočí. Podľa povesti bol taký silný, že keď udrel kladivom na nákovu, zatriaslo sa celé Horné mesto. V časoch tureckého plienenia Nitry sa počet obyvateľov mesta stále znižoval. Už - už sa zdalo, že Turci preniknú cez hradný val, a vtedy prišiel obrancom na pomoc Corgoň, priamo zo svojej kováčskej vyhne. Dolu Palánkom kotúľal obrovské kamene, ktoré vniesli do tureckých radov veľký chaos. Ešte viac však Turkov vystrašila obrovská postava s dymom začiernenou tvárou Corgoňa. Keďže si Turci mysleli, že majú pred sebou pekelníka, rozutekali sa. Tak sa aj Corgoňovou zásluhou podarilo odraziť turecký útok na Horné mesto.

Corgoň nie je iba obyčajnou sochou. Dotknúť sa Corgoňa znamená mať o jednu pomoc naviac. Študenti vysokých škôl často putujú k Corgoňovi v nádeji, že im určite pomôže počas skúšok, ak sa dotknú, alebo pobozkajú jeho palec. Aj mladé dievčatá putujú k Corgoňovi vo viere, že sa im podarí do roka vydať. Čo treba? Opäť iba chytiť Corgoňov kamenný palec. Chlapcom sa vraj podarí získať lásku milovanej, ak sa dotknú Corgoňovho pásu. Či je na tom niečo pravdy, neviem. Ale niečo na tom musí byť, keďže Corgoňov palec sa musí často rekonštruovať.
Určite najznámejšiu nitriansku sochu si dal na vonkajšiu ozdobu svojho paláca postaviť vtedajší nitriansky biskup Jozef Kluch (1748-1826), ktorý bol nitrianskym biskupom v r. 1808 -1826. Zaujímavosťou je, že na rumoch jeho rodného domu v Kláštore pod Znievom bolo v r. 1874 postavené jedno z 3 slovenských gymnázií. Jozef Kluch zomrel v Močenku a pochovaný je v biskupskej hrobke na Nitrianskom hrade.
Autor sochy Vavrinec Dunajský sa narodil 15.7.1784 v źubietovej a zomrel 15.2.1833 v Pešti. Jeho otec - stolár mu dal základy. Od r. 1800 študoval u rezbára M. Bargera v Banskej Bystrici, v r.1804 navštevoval AVU vo Viedni a súčastne; súkromnú Exenerovu kresliarsku školu. Jeho tvorbu možno charakterizovať ako klasicistickú. Mal dvoch synov - Henricha Augustína a Ladislava Júliusa a obaja po otcovi zdedili sochársky talent.
Ak Vás moje rozprávanie zaujalo, príďte sa na vlastné oči pozrieť na nášho kamenného "obra". Svojou prácou som chcel priblížiť jednu z kultúrnych pamiatok starobylej Nitry nielen jej návštevníkom, ale i Nitranom.

  Použitá literatúra :
 1. Gergelyi, O.: Nitra. Bratislava : Šport, 1969, s.79 -80
 2. Valentovič, Š. : Slovenský biografický slovník. I. zv. Martin: Matica slovenská, 1986, heslo: Vavrinec Dunajský, str. 524.
 3. Košecký , J. : Corgoň stále objavovaný a obdivovaný. In: Nitra. Kultúrno-spoločenský mesačník. Nitra: Mestský úrad, roč. XXIII, č. 11, 1999, s. 27-29.
 4. Černák, V. : Kamenný jubilant. In : Nitra - kultúrno-spoločenský mesačník. Nitra: Mestský úrad, roč. XXV, č. 7 - 8, 2001, str. 37.
 5. Valent, Š. : Nitra. Turistický sprievodca. Banská Bystrica : AB ART press, 1995, s. 11.
 6. Takáč, P. : Kultúrnohistorické pamiatky. In: Nitra. Bratislava : Obzor, 1977, s. 214.
 7. Synaková, ź. : Povolanie: Turistická sprievodkyňa. In: Nitra. Kultúrno-spoločenský mesačník. Nitra: Mestský úrad, roč. XXIX, č. 10, 2004, s. 24 - 25.

Stanislav Zmeták, ZŠ v Nitre, Topoľová ul. 8, IX.B