logo Infovek

Téma č. 1 RASTLINNÉ PLETIVÁ

Autor: Doc. RNDr. Katarína Ušáková, CSc.
1. hodina: PLETIVÁ - PÔVOD, DEFINÍCIA, ROZDELENIE
Typ hodiny:
vyučovacia hodina základného typu s využitím prvkov problémového vyučovania
Výchovno-vzdelávacie ciele:
Vzdelávacie ciele:
informatívne
  1. Vysvetliť:
    • význam, funkcie a pôvod rastlinných pletív
    • rozdiel delivých pletív od trvácich, primárnych od sekundárnych
    • vytvorenie druhotného delivého pletiva (kambia a felogénu)
    • anatomickú podstatu otvárania a zatvárania prieduchov
    • stavbu cievneho zväzku
  2. Poukázať na
    • rozmanitosť pletív
    • diferenciáciu pletív v závislosti od vývojového stupna rastliny
    • rozdielny pôvod sekundárneho a latentného meristému
    • klasifikáciu pletív podla rôznych kritérií
  3. Využiť východiskové poznatky:
    • bunka, jednobunkové a mnohobunkové organizmy
    • ucivo 5. rocníka ZŠ "Časti rastlinného tela"
  4. Sprístupniť nové pojmy:
    • iniciála, meristém: pôvodný, primárny, latentný - perikambium, pericykel; sekundárny - kambium, felogén; pletivá - podľa pôvodu: pravé, nepravé, zmiešané; podľa tvaru: parenchymatické, vláknité a doštickovité; podla zhrubnutia bunkových stien: kolenchým a sklerenchým; podľa funkcie: krycie, vodivé, základné
    • cievny zväzok: kolaterálny, bikolaterálny, radiálny, koncentrický; drevo - cievy, cievice, lyko - sitkovice
Výchovné ciele:
formatívne
  1. Zdôrazniť fakt, ako výrazne ovplyvnila adaptácia podmienkam prostredia životné funkcie rastlín a tie zasa stavbu a tvar buniek v pletivách a orgánoch
  2. Poukázať na
    • význam poznatkov o pletive (pletivo - základ orgánov rastlín)
    • význam pletív z hľadiska pôvodu, tvaru a funkcie (krycie - ochrana, vodivé - výživa, základné - mechanická pevnosť)
    • hospodárske využitie jednotlivých druhov pletív, napr. drevo stromov (celulóza, triesloviny, kurivo), pestovanie lanu, konope (využitie sklerenchymatických vláken lykovej časti)
Rozvíjajúce ciele:
  1. Použitím vhodných aktivizačných metód a postupov (otázky, problémové úlohy) viesť žiakov k rozvoju samostatného a tvorivého myslenia, napr.:
    • Môžu sa bunky trvácich pletív spätne premenit na delivé?
    • Môžu sa sekundárne pletivá nachádzať vo vegetačnom vrchole rastlín? Vysvetlite!
  2. Využívať metódu informujúceho a porovnávacieho pozorovania pri rozlišovaní rôznych typov pletiva (trváce: podľa tvaru buniek - parenchymatické, vláknité a doštickovité; vodivé - cievy, cievice a sitkovice a pod.)
Vyučovacie metódy:
heuristický, rozhovor, výklad s uplatnovaním prvkov problémového vyučovania, vysvetľovanie, pozorovanie, upevňovací a zhrňujúci rozhovor
Vyučovacie prostriedky:
  1. učebné pomôcky - priesvitky, diapozitívy (Rastlinné pletivá, n.p. Učebné pomôcky, Banská Bystrica), nástenný obraz, atlasy rastlín, originálny biologický materiál
  2. didaktická technika: spätný projektor, diaprojektor
ŠTRUKTÚRA HODINY
I. Organizačná časť
prezencia, stručné oboznámenie s obsahom a náplňou nového tématického celku a zdôvodnenie prechodu z bunkovej úrovne na úroveň rastlinných pletív a orgánov
II. Preverovanie a kontrola vedomostí a zručnosti ziakov

Opakovanie a skúšanie:
  1. individuálne - ústne, napr. vyriešenie problémovej úlohy z domáceho zadania, objasnenie všeobecnej štruktúry prokaryotickej a eukaryotickej bunky a pod.
  2. skupinovo - písomne: zadanie vstupného didaktického testu z učiva "Časti rastlinného tela" na zistenie východiskových poznatkov žiakov zo základnej školy
    1. Skupina A:
      1. Vymenujte hlavné funkcie koreňa!
      2. Napíšte, co rozumiete pod pojmom steblo!
      3. Nakreslite a šípkami vyznačte dráhy prúdenia živín z lykovej casti žilky!
      4. Napíšte, co rozumiete pod pojmom zložený list a uveďte príklad!
      5. Nakreslite a popíšte vonkajšiu stavbu listu!
      6. Vymenujte možnosti postavenia listov na stonke a nakreslite ich!
      7. Vysvetlite význam cievnych zväzkov (žiliek) u rastlín!
    2. Skupina B:
      1. Napíšte, čo rozumiete pod pojmom rastlinné pletivo!
      2. Vymenujte hlavné funkcie listu!
      3. Napíšte čo rozumiete pod pojmom stvol!
      4. Nakreslite a šípkami vyznacte dráhy prúdenia živín v drevnej casti žilky!
      5. Napíšte, čo rozumiete pod pojmom jednoduchý list a uveďte príklad!
      6. Uveďte príklad, ktorá rastlina má listy:
        1. usporiadané v prízemnej ružici
        2. striedavé
      7. Nakreslite a popíšte vnútornú stavbu stonky!
III. Sprístupňovanie a osvojovanie nového učiva
l. MOTIVÁCIA
  1. Metódou rozhovoru a prostredníctvom rôznych typov otázok sprístupniť ďalšie poznatky, ktoré súvisia s podstatou a klasifikáciou pletív. Napr.:
    • Definujte bunku!
    • Čím sa líšia jednobunkové organizmy od mnohobunkových?
    • Čím sú tvorené orgány rastlín?
    • Ako sa nazývajú súbory buniek, ktoré tieto orgány tvoria?
    • Ako sa nazývajú pletivá u živočíchov a človeka?
    • Čím sa líšia od rastlinných? (J. E. Purkyně poukázal na rovnaké zloženie rastlinných pletív a živocíšnych tkanív)
    • Vymenujte všetky druhy pletív, s ktorými ste sa doposiaľ stretli!
  2. Problémová úloha: Na základe doterajších poznatkov o rastlinách, pokúste sa vysvetliť, prečo je poznanie rastlín, ich orgánov a pletív čoraz dôležitejšie pre praktické odbory, najmä pre poľnohospodárstvo, lesníctvo, farmaceutický a potravinársky priemysel? Svoje zdôvodnenie konkretizujte na príkladoch!
    So stavbou pletív tesne súvisia rozličné procesy, ktoré sa uskutočňujú v rastlinách. Preto je nevyhnutné poznať stavbu rastlín, aby sme tieto procesy lepšie chápali a mohli ich usmerňovať v prospech človeka ======> hospodársky význam pletív. Napr.:
    • stržeň cukrovej repy - cukor
    • drevo stromov - celulóza, triesloviny, farbivá, krmivo, textilný priemysel
    • pestovanie lanu, konope - využívanie sklerenchymatických vláken lykovej časti
    • krycie pletivá stoniek mnohých rastlín poskytujú:
      • korok - dub korkový
      • škoricu - škoricovník
      • kaučuk - kaučukovník
      • chinín - chinínovník
      • triesloviny - smrek, dub
    • z parenchymatických vylučovacích pletív vytekajú: gleje, arabská guma z akácií, živica, terpentín z borovice, rôzne balzamy atd. [Domáca úloha: Podla literatúry vyhľadajte a napíšte, dalšie možnosti hospodárskeho využitia rastlinných pletív.]

2. OBSAHOVÁ A DIDAKTICKÁ POSTUPNOSŤ
  1. Definícia a pôvod pletív

  2. Telo každej rastliny je tvorené z buniek.

    • Sú tieto bunky u rastlín rovnaké alebo sa navzájom odlišujú? Čím sa odlišujú?
    (tvarom, funkciou)

    • Poznáte rastliny, ktorých telo je tvorené velkým počtom buniek? Uveďte príklad!
    (vyššie rastliny)

    • Prečo bunky niektorých rastlín sú už diferencované?
    (sú prispôsobené funkcii)

    • Existujú rastliny, u ktorých nachádzame len bunky rovnakého tvaru?
    (áno, primitívne stielkaté, u ktorých všetky bunky vykonávajú všetky životné funkcie)

    U vyšších rastlín pozorujeme už určitú delbu práce (machorasty, papraďorasty).
    Tvar bunky je dôsledkom prispôsobenia sa vykonávanej funkcii.
    Def: Pletivo je súbor buniek približne rovnakého tvaru a velkosti, prispôsobené na vykonávanie určitej fyziologickej funkcie.

    • Ako sa nazýva veda, ktorá sa zaoberá štúdiom rastlinných pletív?
    (histológia rastlín)

    Stielkaté rastliny - primitívne rastliny, všetky bunky vykonávajú všetky funkcie
    Vyššie stielkaté rastliny - bunky sa začínajú diferencovať (machorasty)
    Papraďorasty - bunky sú už dokonale rozlíšené
    U nižších rastlín jedna bunka umožnuje vykonávat všetky životné funkcie. V priebehu fylogenetického vývoja sa stavba rastlín stáva zložitejšia, bunky sa prispôsobujú svojej funkcii.

    Problémová úloha: Vychádzajúc z definície pletiva vysvetlite, či pletivo vzniká postupným delením pôvodnej jednej bunky alebo sa bunky volne spájajú!
    • Pravé pletivá - u vyšších mnohobunkových rastlín vznikajú pletivá delením materskej bunky a dcérske bunky sa neoddeľujú;
    • Nepravé pletivá - u nižších mnohobunkových rastlín vznikajú pletivá druhotným zoskupením pôvodne samostatných buniek (riasa Hydrodyction).
    • Zmiešané pletivá - vznikajú druhotným zrastaním pravých pletív (hýfy húb v mycéliu).
  3. Rozdelenie pletív

  4. Podľa schopnosti deliť sa rozlišujeme pletivá: delivé, trváce

    Delivé pletivá

    • Prečo sú pre rastlinu potrebné delivé pletivá?
    - vznikajú z nich jednotlivé orgány
    - zabezpečujú rast rastliny

    Riasy - delivé pletivá vznikli z jedinej bunky iniciály (deliaca bunka) - tzv. pôvodný meristém - protomeristém. Rovnako vznikli aj pletivá machorastov, prasličiek a papradí. Plavúne, semenné rastliny - progres ======> početné iniciály tvoria sústavu delivých pletív meristémy.
    • V ktorých častiach rastlín sú lokalizované delivé pletivá?
    - rastové (vegetačné) vrcholy, ktoré tvorí tzv. primárny meristém

    Trváce pletivá
    MOTIVÁCIA: pozorovanie diapozitívov: diapozitívy č. 3, 4, 5 (parenchým, kolenchým, sklerenchým) Úloha:Popíšte stavbu a tvar jednotlivých pletív predložených diapozitívov! Trváce pletivá - tvoria bunky, ktoré stratili schopnosť deliť sa sú to už diferencované pletivá, ktoré vykonávajú určité špecifické funkcie;
    • Môžu si niektoré bunky v rámci trváceho pletiva zachovať delivú schopnosť?
    - Áno, týmto spôsobom vzniká tzv. latentný meristém. Do tejto skupiny patrí napr. kambium, ktoré sa tvorí v stonke a perikambium v koreni (dáva vznik bočným koreňom).

    • Môžu bunky trváceho pletiva spätne nadobudnúť delivú schopnosť?
    - Áno v stonke sa takto vytvára tzv. sekundárny meristém, ktorý tvoria väčšie, pretiahnuté bunky, obsahujúce vakuoly.

    Delivé pletivo - meristém rozdeľujeme podla pôvodu:
    1. pôvodný (protomeristém)
      • je predovšetkým prítomný v rastovom vrchole orgánu
      • tvoria ho rovnaké bunky - iniciály, z ktorých vývinom vznikajú rozličné prvotné meristémy
    2. prvotný (primárny) - delivé pletivo, ktoré dáva vznik trvácim pletivám;
    3. latentný - druh primárneho meristému, jeho bunky sa začínajú deliť až za určitých podmienok; zachováva si anatomické vlastnosti charakteristické pre delivé pletivo:
      • pericykel - v stonke (derivát stonky), vyrastajú z neho vedľajšie korene,
      • perikambium - v koreni, vyrastajú z neho bocné korene
    4. druhotný (sekundárny) - vzniká tak, že urcité časti trvalých pletív nadobúdajú delivú schopnosť, vytvára tak druhotné trváce pletivá
      kambium - druhotné drevo a lyko
      felogén - zelená kôra, korok
      - podieľa sa na druhotnom (sekundárnom) hrubnutí stonky alebo koreňa (rastlina zväčšuje svoj objem do šírky).

    Delivé i trváce pletivá sa združujú do sústav pletív prispôsobených určitým funkciám =========>
    • krycie
    • vodivé
    • základné pletivá
    Učebné úlohy:
    1. Môžu sa bunky trvácich pletív spätne premeniť na delivé?
      (áno, sekundárny meristém).
    2. Môže byt sekundárny meristém lokalizovaný na rastovom vrchole? (nie, felogén v kôre a kambium sekundárne vzniká len v stržňových lúčoch).
    3. Môžu si niektoré bunky v rámci trváceho pletiva zachovať delivú schopnost? (latentný meristém - kambium v stonke, perikambium v koreni).


IV. Upevnenie a zhrnutie učiva :
Otázky:
  • Definujte pletivo!
  • Vysvetlite rozdiel medzi:
    1. pravými a nepravými pletivami
    2. primárnymi a sekundárnymi pletivami
  • Ako delíme meristematické pletivá?
  • Vymenujte typy trváceho pletiva z hľadiska:
    1. tvaru
    2. funkcie
  • Nakreslite a popíšte sklerenchým!
  • Akú funkciu plní:
    1. sekundárny meristém
    2. latentný meristém

paticka
© 1999-2004 Projekt INFOVEK
Posledná zmena: