INFOVEK - Reprodukcia buniek (mitóza) - príprava na hodinu
logo Infovek

Téma: Reprodukcia buniek (mitóza)

Autorky: Bibiana Kytková, Adriana Štieberová
       
Typ hodiny:      

hodina základného typu s využitím multimediálnych prvkov

Vyučovacie metódy:    

aktivizačný rozhovor, výklad, vysvetľovanie, zhrňujúci rozhovor

Vyučovacie prostriedky:    

počítač, internet, multimediálne CD disky Lidské tělo 2.0 a Encyclopedia of Science 2.0, tabuľa, spätný projektor, fólie

Výchovno-vzdelávacie ciele:    
Vzdelávacie ciele:
     

vysvetliť

     
    • podstatu (princíp, podmienky a priebeh) mitotického delenia a zachovania genetickej zhody medzi materskou a dcérskymi bunkamim,
    • funkciu rozmnožovania buniek,
    • úlohu interfázy bunkového cyklu,

poukázať na

     
    • dôležitosť jadra, chromozómov a DNA pri prenose genetickej informácie,
    • dôležitosť a význam S fázy a úlohu mitotického aparátu pre rovnomerné rozdelenie genetickej informácie,
    • zmeny prebiehajúce počas jednotlivých fáz mitózy na jadre,
    • identitu materskej a dcérskych buniek,

využiť východiskové poznatky

   

– cytologické – stavba bunky, jadro, chromozóm, chromatida, somatické bunky, haploidné, diploidné,

sprístupniť nové pojmy

   

– mitóza (amitóza, meióza), karyokinéza, cytokinéza, bunkový cyklus, interfáza (G1, S, G2 fáza), profáza, metafáza, anafáza, telofáza, plazmatická platnička,

poukázať na vzťahy

   
    • špiralizácia chromozómov - zviditeľnenie,
    • znásobenie DNA - rovnomerné rozdelenie genetickej informácie,
    • karyokinéza - cytokinéza,
    • delenie buniek - karyokinéza,
    • interfáza - mitóza,
    • fázy mitózy - rozdelenie genetickej informácie (zachovanie počtu chromozómov).
Výchovné ciele:
     

poukázať na význam

   
    • mitózy pre zachovanie genetickej informácie,
    • bunkového delenia,
    • G1 fázy (kontrolný uzol) a S fázy.
Rozvíjajúce ciele:
     
    • využiť obrazový materiál a animácie pre pochopenie zložitých procesov,
    • využiť obrazový materiál, animácie a otázky na aktivizáciu a motiváciu žiakov.
Štruktúra hodiny:
   
Motivácia
 

formou otázok, animácií a obrázkov v priebehu vysvetľovania

Už sme spomenuli, že rozmnožovanie (reprodukcia) je jedna zo základných vlastností živých organizmov, a teda i buniek. Rozmnožovanie buniek zabezpečuje kontinuitu života a druhu, je základom ontogenézy (rast a vývin) jedinca. Delením buniek sa nahradzujú opotrebované bunky a regenerujú sa poškodené tkanivá a orgány. Pri delení buniek sa jedna bunka (materská) rozdelí a vznikajú nové – dcérske bunky.

• videosekvencia „Bactery dividing“ z CD disku Encyclopedia of Science 2.0,
video baktérie   – žiaci počas úvodnej motivácie sledujú delenie buniek baktérií,
       
Obsahová a didaktická postupnosť:
 
Vlastné delenie bunky je len časťou života bunky (podobne ako pri živočíchoch i človeku je rozmnožovanie len malý okamih ich života).
• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
interfáza Aby sa bunka mohla deliť musí sa pripraviť – interfáza (obdobie medzi delením).
Delenie spolu s interfázou (prípravou bunky) sa nazýva bunkový cyklus.
Vlastnému deleniu buniek predchádza delenie jadra, je tam uložená genetická informácia.

Kde v jadre je uložená genetická informácia?
  – v chromozómoch v DNA.    

Rozdelenie jadra sa nazýva karyokinéza. Až potom nastáva rozdelenie cytoplazmy.

Ako nazývame rozdelenie cytoplazmy cudzím slovom?
  cytokinéza.    

Delí sa jadro - delí sa genetická informácia - prechádza do dcérskych buniek.
Delenie buniek môže prebiehať viacerými spôsobmi:
priamo
nepriamo
redukciou genetického materiálu
= amitóza (priame delenie – zriedkavé),
= mitóza (nepriame delenie),
= meióza (redukované delenie).

MITÓZA
(nepriame delenie)
     
• obrázok z CD-ROM Encyclopedia of Science 2.0
Týmto spôsobom sa delia všetky somatické (telové) bunky haploidné i diploidné.

Kde majú bunky uloženú genetickú informáciu?
štruktúra chromozómu
  – genetická informácia buniek je uložená v chromozómoch v jadre.

Pri mitóze sa chromozómy rovnomerne rozdelia do dcérskych buniek.
Počet chromozómov sa zachováva: n - n, 2n - 2n.

Aké sú teda dcérske bunky v porovnaní s materskými?
  Dcérske bunky sú identické s materskými.

Ako to vlastne všetko prebieha?
   
  Predtým ako sa bunka začne deliť, sme spomenuli, že sa musí pripraviť.
Hovoríme o interfáze.

Ako sa bunka pripravuje?
     
  Aby sa genetická informácia mohla rozdeliť musí sa najskôr znásobiť (skopírovať). Toto znásobenie DNA sa deje v S fáze – v syntetickej fáze interfázy.

Ako sa zmenil chromozóm?
   
  Pôvodne máme chromozóm jednochromatidový. Znásobením DNA sa z jednochromatidového stáva dvojchromatidový chromozóm. Máme teda skopírovanú informáciu, ale je v jednom chromozóme.

Čo sa musí stať, keď ju chceme rozdeliť?
   
  Chromozóm sa musí pozdĺžne rozdeliť a rozísť sa do „nových buniek“. Tento rozchod zabezpečí mitotický aparát, ktorého bielkoviny sa syntetizujú v S fáze.

Keď si to zhrnieme S fáza znásobenie DNA, syntéza mitotického aparátu.
Okrem S fázy tvoria interfázu ešte ďalšie dve: G1 a G2 fáza, ktoré si bližšie opíšeme neskôr, pri bunkovom cykle. Bunka je v interfáze a môže sa začať jej vlastné delenie (mitóza).
Mitózu si môžeme rozdeliť na štyri časti (fázy) podľa podstatných zmien, ktoré sa tu dejú:

1.fáza - profáza
     
• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
profáza chromozómy sa začínajú špiralizovať – predtým nitkovité štruktúry hrubnú – stávajú sa viditeľnými (môžeme ich pozorovať aj v svetelnom mikroskope).

Aké sú chromozómy?
     
  Dvojchromatidové.    

Genetická informácia sa má rozdeliť, ale chromozómy sú uzavreté v jadre, obalené jadrovou membránou.

Čo sa musí stať?
     
  Jadrová membrána sa postupne rozpúšťa.
Zaniká jadierko, tvorí sa mitotický aparát (z bielkovín nasyntetizovaných v S fáze).

2.fáza - metafáza
(najkratšia)
   

Táto fáza je najdôležitejšia – dochádza k vlastnému rozdeleniu genetickej informácie:
• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
metafáza – v tejto fáze sú chromozómy najlepšie viditeľné, ukladajú sa do centrálnej roviny a na centroméry sa prikladajú vlákna deliaceho vretienka,
– dvojchromatidové chromozómy sa pozdĺžne rozdelia na jednochromatidové (princíp!!!).

3.fáza - anafáza
(dlhá)
     
• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
anafáza Každý jednochromatidový chromozóm je vláknami deliaceho vretienka priťahovaný k opačným pólom bunky - genetická informácie je rozdelená.

4.fáza - telofáza
     
• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
telofáza Vytvára sa jadrová membrána jadier dcérskych buniek, chromozómy sa dešpiralizujú. Stráca sa mitotický aparát.

• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
cytokinéza Končí karyokinéza a začína sa cytokinéza:
pri rastlinných bunkách: vytvorí sa plazmatická platnička, ktorá rastie smerom od stredu ku okrajom,
pri živočíšnych bunkách: cytoplazmatická membrána vytvára smerom dovnútra prstenec, ktorý rastie od okrajov do stredu.
Takže na konci máme dcérske bunky identické s materskou.

Čo sa deje potom?
     
  Nové bunky vstupujú do G1 fázy interfázy a celý cyklus sa opakuje.

Zopakujeme si
     

Prečo pri mitóze vznikajú bunky totožné s materskou bunkou?
Čo je podstatou mitózy?
  V S fáze interfázy došlo k znásobeniu DNA (genetickej informácie) a v metafáze k pozdĺžnemu rozdeleniu dvojchromatidových chromozómov na jednochromatidové chromozómy a tým k rozdeleniu DNA.

• obrázky – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/tutorials/cell_cycle/cells3.php
interfáza
prfáza
metafáza
anafáza
telofáza
Interfáza
Profáza
Metafáza
Anafáza
Telofáza

• videosekvencia „Charakteristika buňky“ z CD-ROM Lidské tělo 2.0
obrázok A takto vyzerá delenie buniek v skutočnosti.

Zadanie domácej úlohy:
     
• obrázok – http://www.biology.arizona.edu/cell_bio/cell_bio.php
Dôkladne si uvedomiť princíp mitózy. Vedomosti budú potrebné pre pochopenie procesu meiózy, o ktorej budeme hovoriť na budúcej hodine.

Popíšte obrázok.

O ktoré fázy ide a čo je pre ne charakteristické?
rôzne fázy delenia bunky

paticka
© 1999-2004 Projekt INFOVEK
Posledná zmena: