INFOVEK - Membránové štruktúry bunky - príprava na hodinu
logo Infovek

Téma: Membránové štruktúry bunky

Autor: Igor Kráľ
       
Typ hodiny:      

základný s podporou IKT

Vyučovacie metódy:    

frontálne opakovanie, výklad s využitím multimediálnych prvkov, aktivizačný rozhovor

Vyučovacie prostriedky:    

počítač, webové stránky, prezentácia, tabuľa, videodataprojektor

Výchovno-vzdelávacie ciele:    
Vzdelávacie ciele:
     

vysvetliť

     
    • membránové organely sú podmienkou priebehu základných biochemických a fyziologických procesov,
    • rozdelenie jednotlivých membránových organel podľa ich funkcie a štruktúry,
    • význam bunkového jadra ako koordinačného centra bunky,

poukázať na

     
    • funkčnú jednotu organel v rámci bunky,
    • význam membránových bielkovín vzhľadom na funkciu organel,

využiť východiskové poznatky

   
    • učivo zo základnej školy, všeobecná štruktúra eukaryotickej bunky, stavba biomembrán

sprístupniť nové pojmy

   
    • mitochondrie, metabolicko-respiračná funkcia, endoplazmatické retikulum, ribozómy
Výchovné ciele:
     

poukázať na

   
    • fotosyntézu a dýchanie ako jedinečné procesy živých sústav, prebiehajúce v mitochondriách a plastidoch,
    • zjednocujúcu funkciu jadra – pamäťový princíp bunky, od ktorého závisí “zdravie” celej bunky,
Rozvíjajúce ciele:
     

Na pochopenie učiva využívať porovnávacie, úvahové a problémové úlohy, napr.:

    • Odôvodnite rozdiel medzi funkciami hladkej a drsnej formy endoplazmatického retikula v závislosti od ich štruktúry.
    • Uveďte aké pomôcky by ste si museli pripraviť, na pozorovanie submikroskopických štruktúr bunky.
    • Prečo je jadro riadiace a reprodukčné centrum bunky?
Štruktúra hodiny:
   
Opakovanie a skúšanie predchádzajúceho učiva

prebieha frontálne (otázky s distraktormi spracované v programe PowerPoint)

Obsahová a didaktická postupnosť:
 
  • Aký význam má skutočnosť, že v priebehu evolúcie došlo k vzniku biomembrán?
  • Porovnajte funkcie, ktoré musí vykonávať organizmus ako živý systém a bunka ako najmenší organizačný systém schopný samostatného života?
       
Použitím videodataprojektora študentom ukázať ultraštruktúru bunky a vyvodiť záver o rozčlenení vnútorného priestoru bunky na menšie časti.

MITOCHONDRIE
     

Podľa obrázkov vysvetliť funkciu mitochondrií, ich účasť na energetických a respiračných procesoch v bunke.

Vysvetliť stavbu mitochondrií.
   
   

Od čoho bude závisieť počet a veľkosť mitochondrií v rôznych bunkách?
 
 
Vysvetliť študentom pojem dvojitá membrána - miesto metabolickej aktivity mitochondrií.


Vysvetliť význam mitochondriálnej DNA:

  • v procese delenia mitochondrií,
  • pri tvorbe vlastných bielkovín.
delenie mitochondrií
PLASTIDY      

V ktorých živých systémoch prebieha fotosyntéza a aký má význam?
 
  • Na základe schémy vysvetliť priebeh fotosyntézy a princíp vzniku cukrov.
  • Vysvetliť ako dochádza k výmene plynov oxidu uhličitého a kyslíka.
       
prieduch

Podľa obrázku vysvetliť stavbu chloroplastu.
 

Vysvetliť význam plastidovej DNA:

  • pri delení chloroplastu,
  • pri tvorbe vlastných bielkovín súvisiacich s funkciou chloroplastu.
 
Uviesť aj iné druhy plastidov a ich funkciu – chromoplasty, leukoplasty (amyloplasty).

ENDOPLAZMATICKÉ RETIKULUM
  drsné endoplazmatické retikulum
hladké endoplazmatické retikulum
 

  • Vysvetliť stavbu a rozdiel medzi drsnou a hladkou formou retikula.
  • Vyvodiť funkciu drsnej formy ER na základe štruktúry.
  • Vysvetliť rozdiel funkcií, súvisiacich so stavbou.
RIBOZÓMY

Vysvetliť vznik polyribozómov.
Poukázať na stavbu a výskyt ribozómov.
 
Aké využitie majú produkty funkcie ribozómov?
 
GOLGIHO APARÁT
  • Na základe obrázkov a animácii odvodiť funkciu GA.
  • Poukázať na prepojenie ER a GA.
  • Vysvetliť princíp sekrečnej funkcie GA.
 
Opakovanie a zhrnutie:

Zhrnutie učiva podľa obrázka - Všeobecná štruktúra eukaryotickej bunky.
 

paticka
© 1999-2004 Projekt INFOVEK
Posledná zmena: