Téma: FYZIOLÓGIA KRVI, SRDCE
- Autor: Mgr. Jana Trnková
- Ročník:
- štvrtý ročník gymnázia
- Typ hodiny:
- hodina základného typu s využitím multimediálnych prvkov
- Výchovno-vzdelávacie ciele:
-
Vzdelávacie ciele:
-
- vysvetliť, opísať
- biele krvinky (morfológia, funkcia, klasifikácia),
- krvné doštičky (morfológia, funkcia),
- zrážanie krvi,
- imunita (špecifická a nešpecifická, očkovanie, vírus HIV),
- srdce (stavba a funkcia),
- využiť východiskové poznatky
- funkcie krvi, zloženie krvi, krvná plazma, červené krvinky, svalovina srdca,
- sprístupniť nové pojmy
- leukocyty, diapedéza, granulocyty, agranulocyty, monocyty, B lymfocyty a T lymfocyty, fibrinogén, krvný koláč, krvné sérum, špecifická a nešpecifická obrana, pasívne a aktívne očkovanie, systola a diastola.
-
Výchovné ciele:
- využívanie počítačov a Internetu ako nástrojov pre získavanie vedomostí.
- Vyučovacie metódy:
- frontálne opakovanie, výklad s využitím multimediálnych prvkov, riešenie problémových úloh.
- Vyučovacie pomôcky:
- počítač, Internet, multimediálne CD-ROM Lidské tělo 2.0 a Člověk… pod drobnohledem, tabuľa.
ŠTRUKTÚRA HODINY
-
I. Organizačná časť
oboznámenie žiakov s obsahom a štruktúrou hodiny
(prvá časť bude prebiehať v laviciach, potom pôjdu k počítačom aj spolu so zošitmi a písacími potrebami a budú si robiť poznámky priebežne)
II. Opakovanie a kontrola vedomostí
- frontálne opakovanie:
- Ktoré sú základné funkcie krvi?
- Ktoré funkcie zabezpečujú jednotlivé zložky krvi?
- Charakterizujte červené krvinky! V čom sa líšia od bielych krviniek?
III. Sprístupňovanie a osvojovanie nového učiva (expozícia)
Najprv vysvetlíme pojem biele krvinky (ich vlastnosti a klasifikáciu) a krvné doštičky. Potom si študenti sadnú k počítačom, prihlásia sa na sieť a spustia si prehliadač WWW stránok (Netscape Navigator alebo Microsoft Internet Explorer).
Použitím obrázkov z WWW stránky vysvetlíme proces zrážania krvi.
- CELLS alive! - treba sa kliknúť na odkaz OUCH!
 |
Necháme študentov pozorovať animáciu a opísať čo sa pri zanesení infekcie do tela deje. Sami by mali prísť na to, že pozorujú diapedézu, o ktorej sme im pred chvíľou hovorili. |
Stránka sprevádza tromi základnými fázami nešpecifickej imunity:
- chemotaktické priťahovanie leukocytov,
- zneškodňovanie baktérií pomocou fagocytózy,
- spálenie choroboplodných zárodkov oxidáciou.
Na stránkach sú zverejnené aj obrázky z videosekvencie zachytenej elektrónovým mikroskopom, ktorých plnú verziu si študenti môžu priamo pozrieť (v prípade záujmu však odporúčame učiteľom tieto videosekvencie skopírovať pred hodinou).
- CELLS alive! - na stránkach, ktoré nájdete pod odkazom OUCH!
- CELLS alive!- treba sa kliknúť na odkaz Making antibodies
 |
V animovanom obrázku je vysvetlená spolupráca medzi T lymfocytmi a B lymfocytmi. Vysvetlíme, čo je to antigén. |
 |
Problémová úloha:
Na základe pozorovania animácií skúste usúdiť, ktorú z imunitných reakcií možno považovať za prejav špecifickej imunity, a ktorú možno považovať za prejav nešpecifickej imunity organizmu.
V animovanom obrázku je vysvetlená spolupráca medzi T lymfocytmi a B lymfocytmi. Vysvetlíme, čo je to antigén. |
Vysvetlíme žiakom rozdiel medzi špecifickou a nešpecifickou imunitou a funkciu jednotlivých typov leukocytov. Objasníme princíp očkovania (aktívne a pasívne).
- CELLS alive!- treba sa kliknúť na odkaz HIV Infection
 |
Jednotlivé obrázky reprezentujú fázy šírenia vírusu. Keď sa na ne klikne, zobrazia sa podrobnejšie informácie a jednotlivé animácie. |
Upozorníme študentov na problémy pri šírení vírusu HIV.
- rotujúci obrázok "Srdce ze stran" z CD-ROM Člověk… pod drobnohledem
 |
Na obrázku môžeme žiakom vysvetliť stavbu srdca - vďaka priesvitnému zobrazeniu svaloviny sú viditeľné aj srdcové chlopne a vnútornú svalovina srdca. Obrázok si môžeme aj zastaviť a ukázať jednotlivé oddiely srdca, resp. si študenti môžu nechať zobraziť popisy jednotlivých častí. |
- animácia "Ako bije srdce" z CD-ROM Lidské tělo 2.0
 |
 |
Problémová úloha:
Odpozorujte z animácie, z ktorej časti srdca začína sťah a odôvodnite prečo. |
|
Študenti by sami mali prísť na to, že sťah srdca začína z pravej predsiene, pretože sa tam nachádza prevodový systém.
- obrázok "Příčný řez srdcem" z CD-ROM Člověk… pod drobnohledem
 |
Na obrázku je znázornený aj prevodový systém. Vysvetlíme stavbu srdca, termíny systola a diastola. |
- obrázok "Schéma krevního oběhu" z CD-ROM Člověk… pod drobnohledem
 |
Vysvetlíme malý a veľký krvný obeh. |
IV. Upevnenie a zhrnutie učiva
- animácia "Funkce srdce" z CD-ROM Člověk ... pod drobnohledem
 |
Necháme študentov, aby sami opísali uvedenú animáciu činnosti srdca - odkiaľ a kam prúdi aká krv. |
V. Technické podmienky
Hodina môže byť realizovaná v obyčajnej počítačovej učebni s prístupom na Internet, bez použitia videodataprojektora či LCD panela. Použitie týchto pomôcok však podstatne zjednodušuje realizáciu, pretože ovládanie jednotlivých prvkov, a tým riadenie celej hodiny, je takto plne v rukách učiteľa. Na druhej strane pre študentov je veľkým prínosom, keď sa môžu na hodine aktívne spolupodielať a aspoň čiastočne byť spoluautorom procesu osvojovania nových poznatkov.
Využívanie prístupu na Internet priamo na hodine je možné úplne vylúčiť, ak si použité obrázky a animácie učiteľ vopred nakopíruje na školský počítač. Pokiaľ je však na škole plná konektivita, odporúčame nechať študentov pracovať priamo na Internete, aby sme im naživo demonštrovali možnosti, ktoré ponúka priamo vo vzdelávaní. Kvôli rýchlosti spojenia je vhodné pozrieť si stránky pred hodinou, aby sa nakopírovali na lokálny proxy-server (ich zobrazovanie bude o poznanie rýchlejšie). Podobne odporúčame adresy používaných WWW stránok pre hodinou uložiť do adresára prehliadača WWW stránok (Záložky - Bookmarks, Obľúbené - Favourites), ktorý potom budú používať aj študenti. Veľmi urýchli ich prácu, pokiaľ nebudú musieť ručne písať WWW adresu, ale len kliknú na záložku. Nesmieme zabudnúť na to, že pri prehrávaní animácií budeme pri niektorých prehliadačoch (napr. Netscape Navigator) potrebovať program Quick Time, resp. iný prehliadač animácií.
Keď chceme CD-ROM využívať priamo na hodine je nevyhnutné dobre premyslieť technickú stránku veci. Pri väčšom počte počítačov je dobré mať rovnaký počet CD nosičov, ale existujú aj iné riešenia. Jedným z nich je mať CD-ROM nakopírované na disku školského servera a študenti ho takto môžu zdieľať z viacerých počítačov naraz. CD-ROM môžeme zdieľať aj priamo z CD mechaniky jedného z počítačov, pri veľkom počte strojov to však činnosť veľmi spomaľuje.
|