INFOVEK - POROVNANIE RASTLINNEJ A ŽIVOČÍŠNEJ BUNKY - príprava na hodinu
logo Infovek

Téma: Porovnanie rastlinnej a živočíšnej bunky

 
Autor: PaedDr. Adriana Horňáková, PaedDr. Bartolomej Petro
Gymnázium Sobrance, Cirkevné gymnázium Vranov nad Topľou
       
Ročník:
     
4. ročník gymnázia (seminár z biológie)
Typ hodiny:
     

hodina základného typu s využitím multimediálnych prvkov

Vyučovacie metódy:
   

frontálne opakovanie, výklad s využitím multimediálnych prvkov, riešenie problémových úloh

Vyučovacie prostriedky:
   

počítač, internet, CD–ROM – Encyklopedie přírody, tabuľa

Výchovno-vzdelávacie ciele:
   
Vzdelávacie ciele:
     

vysvetliť

     
    • všeobecnú štruktúru bunky,
    • rozdiel medzi rastlinnou a živočíšnou bunkou,

poznať

     
    • poznať stavbu a funkciu základných bunkových organel

využiť východiskové poznatky

   
    • všeobecná štruktúra eukaryotickej bunky, stavba biomembrán

sprístupniť nové pojmy

   
    • bunková membrána, plazmatická membrána, vakuoly, jadro, lyzozómy, jadierko, mitochondrie, plastidy, Golgiho aparát, Endoplazmatické retikulum, ribozómy, cytoplazma, cytoskelet
Výchovné ciele:
     
    • využívanie počítačov a internetu ako nástrojov pre získavanie vedomostí
Štruktúra hodiny:
   
Organizačná štruktúra:
Oboznámenie žiakov s obsahom a štruktúrou vyučovacej hodiny (úvod prebieha v laviciach, potom si žiaci sadnú za počítače aj spolu so zošitmi a začnú si robiť poznámky).
Opakovanie a skúšanie predchádzajúceho učiva
  • Z čoho je zložená prokaryotická bunka?
  • Ktoré sú základné funkcie bunky?
  • Čo patrí medzi všeobecné vlastnosti bunky?
Obsahová a didaktická postupnosť:
 
Vysvetlíme pojem bunka všeobecne.
Študenti si sadnú k počítačom, spustia si CD disk Encyklopedie přírody, pomocou ktorého sa zoznámia so všeobecnou štruktúrou bunky živočíchov a potom rastlín.
       
Bunka
     
Bunka - Cellula je základná stavebná a funkčná jednotka organizmu, najjednoduchšia jednotka živej hmoty schopná samostatného života.
Bunkové štruktúry:      
  • Bunkové povrchy – oddeľujú bunku od prostredia, chránia bunku
  • Cytoplazma – základná hmota vypĺňajúca bunku
  • Organely – funkčné útvary v cytoplazme
Typy buniek:
  1. Prokaryotická bunka
  2. Eukaryotická bunka
    a) živočíšna
    b) rastlinná
    c) húb
 
Prokaryotická bunka je jednoduchšia ako eukaryotická. Nikdy nevytvára mnohobunkový organizmus – najviac ak kolónie.
 
animácia živočíšnej bunky
animácia rastlinnej bunky
  • obrazová animácia umožňuje žiakom farebné rozlíšenie jednotlivých bunkových organel živočíšnej bunky,
  • zvukový doprovod popisuje žiakom jednotlivé bunkové organely a vysvetľuje im ich základnú funkciu týchto organel
  • obrazová animácia vysvetľuje rozdiel medzi rastlinnou a živočíšnou bunkou,
  • popisuje základné funkcie rastlinných bunkových organel.

V ďalšej časti hodiny sa žiaci pripoja na internet, konkrétne na webovú stránku cellsalive.com, ktorú využijeme opäť na spoznávanie a rozlíšenie jednotlivých bunkových organel.
Žiaci tu nájdu bunku a pri posúvaní kurzora po bunke sa objaví názov bunkovej organely, na ktorej sa kurzor práve nachádza.
Po kliknutí na túto bunkovú štruktúru sa zobrazí jej zväčšený a detailnejší obraz.
 
živočíšna bunka
       
rastlinná bunka
Stránka cellsalive.com umožňuje prezeranie jednotlivých bunkových organel osobitne, čo umožní žiakom lepšie pochopiť stavbu a funkciu jednotlivých bunkových organel.

Bunkové štruktúry živočíšnej a rastlinnej bunky.
mitochondrie
Mitochondrie
– guľovité, oválne alebo tyčinkovité organely.

Stavba – na povrchu sú dve biomembrány.
Vonkajšia je hladká, vnútorná tvorí krysty (vchlípeniny). Vnútro vypĺňa mitochondriálna matrix.
Majú vlastnú DNA.

Funkcia – oxidácia a fosforylácia živín, energia sa ukladá do makroergických väzieb v molekulách ATP.
Dýchacie a energetické centrá bunky.
 

endoplazmatické retikulum
Vysvetlivky: smooth er- hladké ER, rough er- granulované ER, ribosomes- ribozómy

Endoplazmatické retikulum

Stavba - sústava vzájomne prepojených silne sploštených kanálikov.
V okolí jadra je napojené na perinukleárny priestor.
Na povrchu sú viazané ribozómy = granulované ER, alebo je povrch bez ribozómov = hladké ER.

Funkcia - syntéza bielkovín - granulované ER, syntéza lipidov a polysacharidov- hladké ER, preprava rôznych látok v bunke transportnými vreckami odškrcovanými na okrajoch ER a GA, skladovací priestor rôznych bunkových produktov, regulačné riadenie - riadi rýchlosť prestupu rôznych látok, pH a i.
   
jadro
Bunkové jadro
nucleus – je neoddeliteľnou súčasťou skoro každej bunky. Len výnimočne u buniek vysoko špecializovaných jadro chýba (červené krvinky u cicavcov). Jadro má najčastejšie guľovitý alebo oválny tvar.
Stavba – organela bunky, na povrchu je jedna membrána. Oddeľuje jadrový obsah od základnej cytoplazmy. Nachádza sa tu jadrová hmota –chromatín (DNA a bielkoviny).
Funkcia
a) genetická – prenos genetickej informácie z materskej na dcérsku bunku,
b) riadiaca – riadi všetky procesy v bunke.

Jadierko
nucleolus; uložené vo vnútri jadra, približne uprostred. Nie je ohraničené membránou.
Funkcia – podieľa sa na syntéze niektorých bielkovín, r – RNA, vznikajú v ňom ribozómy.
 
Ribozómy

Stavba - tvorené sú r–RNA a bielkovinami.
Sú zložené z dvoch podjednotiek.
Nachádzajú sa v Endoplazmatickom retikule a voľne v cytoplazme.

Funkcia – syntéza bielkovín.
ribozómy
 
Golgiho aparát
Golgiho aparát

Súbor kosáčikovitých tubúl.
V živočíšnej bunke je umiestnený blízko jadra.
Prebieha v nich úprava produktov ER. Odškrcovaním vakuoly z Golgiho aparátu vznikajú samostatné organely bunky - lyzozómy.
   
 
vakuoly
Vakuoly
- membránové vrecká.
Tvar zvyčajne guľovitý. Od cytoplazmy oddelené jednoduchou membránou.

Funkcia - ukladanie roztokov zásobných alebo odpadových látok.
Osmoregulačná funkcia - stiahnuteľná = pulzujúca vakuola sladkovodných prvokov odčerpáva vodu.
Má aj potravnú funkciu = tráviace vakuoly.
       
Chromozómy, centriola, centroméra
 
delenie jadra
centroméra
Centriola - deliace vretienko - stála štruktúra živočíšnej bunky. Leží blízko jadra.
Stavba - je to dvojica kolmo na seba postavených valčekov (zložené z mikrotubulov).
Funkcia - uplatňuje sa pri delení buniek. Indikuje vznik druhej centrioly pred mitózou.
 
cytoskelet
Cytoskelet

Stavba - sústava vláknitých bielkovinových útvarov, ktoré sú vo vnútri bunky.
Delia sa na dva základné typy útvarov:
Mikrotubuly
- duté trubičky s priemerom 25 nm, tvorené bielkovinou tubulínom.
Mikrofilamenty
- dvojité retiazky priemerom 4-6 nm, tvorené bielkovinou aktínom, alebo myozínom.

Funkcia - opora bunky, pohyb organel v bunke, transport látok v bunke, stavebná funkcia.
lyzozóm
Lyzozóm

Stavba - vrecká guľovitého tvaru uzavreté jednotkovou membránou.
Obsahujú enzýmy, ktoré majú vzťah k vnútrobunkovému tráveniu.
Vznikajú odškrcovaním od GA a ER - primárne lyzozómy, pohybujú sa v cytoplazme a splývajú s vakuolami a vznikajú sekundárne lyzozómy (fagolyzozómy).
Nestráviteľné zvyšky potravy vo fagolyzozómoch zostávajú v membránových telieskach ako zvyškové = reziduálne telieska alebo terciárne lyzozómy. Tieto sa odstraňujú fagocytózou.

Funkcia - rozklad = trávenie makromolekulárnych látok na jednoduché organické látky, zúčastňujú sa na trávení vlastných bunkových štruktúr = autofágia, tým sa bunka zbavuje nepotrebných štruktúr a súčasne využíva ich látky na metabolizmus. Pri odumretí alebo značnom poškodení bunky sa membrána lyzozómov rozpadá a dôjde k rýchlej lýzii bunky.
 
chloroplast
Chloroplast

Stavba – majú šošovkovitý tvar, na povrchu dvojitú membránu. Vonkajšia je hladká, vnútorná vchlipovaná tvorí mechúriky – tylakoidy. Ich vrstvením vznikajú graná.
Priestor vo vnútri chloroplastov tvorí matrix – stróma.

Funkcia – fotosyntéza
 
Problémová úloha:
Na základe doteraz sledovaných animácií skúste povedať základné rozdiely medzi živočíšnou a rastlinnou bunkou (samostatne).

Ak majú s riešením úlohy žiaci problémy, ešte raz spoločne s učiteľom zopakujú hlavné rozdiely v stavbe a funkcii živočíšnej a rastlinnej bunky.
 
Opakovanie a zhrnutie:
  • vypracovanie pracovného listu žiakmi - pracovný list bunka.
  • rozdelíme žiakov na 2 skupiny A a B:
    - skupina A - študentom dáme nakresliť rastlinnú bunku s popisom a jadro s popisom.
    - skupina B - študentom dáme nakresliť živočíšnu bunku s popisom a mitochondriu s popisom.
 
Technické pripomienky:
Hodina sa realizuje v počítačovej učebni s prístupom na internet.
Pre žiakov je veľkým prínosom, keď môžu byť aspoň čiastočne spoluautormi procesu osvojovania nových poznatkov.
Využívanie prístupu na internet priamo na hodine je možné úplne vylúčiť, ak si použité obrázky a animácie učiteľ vopred nakopíruje na školský počítač.
Pokiaľ je to možné, odporúčame nechať žiakov pracovať priamo na internete, aby sme im naživo demonštrovali možnosti, ktoré ponúka internet priamo vo vzdelávaní.
Pri použití CD–ROM titulov priamo na hodine je potrebné premyslieť technickú stránku veci. Pri väčšom počte počítačov je dobré mať rovnaký počet CD nosičov, ale existujú aj iné možnosti. Jedným z nich je mať CD–ROM nakopírované na disku školského servera a žiaci ho takto môžu zdieľať z viacerých počítačov naraz. CD–ROM môžeme zdieľať aj priamo z CD mechaniky jedného z počítačov, pri veľkom počte strojov to však činnosť spomaľuje. Pri posledných dvoch možnostiach treba brať do úvahy licenčné podmienky, ktoré uvádza dodávateľ CD (singlelicencia alebo multilicencia).
 
Použitá literatúra:
  1. CELLS alive! - http://cellsalive.com/
  2. Hančová, H., Vlková, M.: Biológia v kocke I. Bratislava: ART AREA, 112 s. ISBN 80-88879-69-8
  3. Kol. autorov: Biológia pre 1. ročník gymnázií. Bratislava: SPN, 1994. s. 33-45, 63-65, 104-107, 156-157. ISBN 80-08-01413-X
  4. CD-ROM Encyklopedie přírody 2.0
paticka
© 1999-2004 Projekt INFOVEK
Posledná zmena: