Kengura stromová

kengura stromová
Latinský názov:
Dendroplagus sp.
Anglický názov:
Tree kangaroo
Rozmery:
HB (dĺžka tela): 480-750 mm;
T (dĺžka chvosta):
600-840 mm;
hmotnosť: okolo 10 kg
Výskyt:
Austrália má dva druhy stromových kengúr - Dendrolagus bennettianus a Dendrolagus lumholtzi - ktoré žijú na polostrove Cape York.

Už ste niekedy počuli o kengure, ktorá neskáče, ale radšej sa šplhá po stromoch?


Charakteristika:
Kengury stromové sú tie druhy kengúr, ktoré sa prispôsobili životu v korunách stromov. Hoci môžu po zemi skákať ako ostatné kengury, uprednostňujú prechádzky po vetvách stromov, kde sa pohybujú pomocou všetkých štyroch končatín tak ako ostatné stromové zvieratá. Keď ich hľadáme v korunách stromov, jediným vizuálnym vodítkom bývajú ich dlhé chvosty, ktoré sa nenápadne hojdajú vo vetvách nad našimi hlavami.
Na krátkych zavalitých nohách majú akési vankúšiky pokryté zrohovatenou „protišmykovou podrážkou“, zatiaľ čo ich „ruky“ sú vyzbrojené dlhými ostrými pazúrmi, aby sa mohli bezpečne a pevne chytiť kmeňov stromov a vetví.
kengura stromová
Hodnota ich metabolizmu je veľmi nízka - približne 70 % hodnoty, akú majú kengury červené, ktoré žijú v trávnatých oblastiach Austrálie. Kengury majú všeobecne, oproti ostatným cicavcom, nízky - dvojtretinový - metabolizmus. Z toho vyplýva, že stromovým kengurám stačí asi 45 % energie, ktorú my, ľudia, potrebujeme na prežitie. Takýto „pomalý“ metabolizmus je vlastne adaptáciou na potravu, ktorá sa skladá väčšinou len z listov, prípadne aj z nejakého ovocia.

Po tom, čo sa kengura stromová nažerie, šetrí energiou: spí, kým potravu strávi. V skutočnosti môžu prespať až 60 % celého dňa. Zaspia kdekoľvek na konári stromu, doteraz sa nezistilo, že by si robili hniezda.
kangura stromová
Stromové kengury sú jedinými druhmi kengúr, ktoré môžu kráčať - striedavo pohybovať zadnými končatinami. Vystrašená stromová kengura môže preskočiť na iný strom, alebo zoskočiť na zem z výšky 15 m. Dokáže skočiť z jedného stromu na druhý smerom nadol z výšky až 9 metrov.

Nebezpečenstvo pre ne znamenajú psy, a to v prípade, keď sú nútené zliezť zo stromov, aby sa dostali na iné územie. Ďalšou hrozbou je pre ne rozpad ich pôvodného habitatu - zmenšovanie lesného porastu.

Pôvod:
Pravekí predchodcovia kengúr žili pravdepodobne na stromoch. Ako Austrália vysychala a dažďový prales mizol, väčšina kengúr sa dobre prispôsobila životu na zemi, zatiaľ čo stromové druhy kengúr hľadali svoje obľúbené listy v korunách stromov.