Dost bolo Ypsilonu !

Moderátor: Jozef Kaščák

ypsilon v slovenčine

Odoslaťod Jk:) » 17. Máj 2005, 17:42

Ja si myslím, že by sme mali začať s odstraňovaním ypsilonu postupne. Napriklad odstrániť rozdiely medzi samy/sami, oni/ony, radi/rady, v písaní radových a základných čísloviek (rozdielne pádové prípony) a pod. Vybrané slová by som ponechala. Je to určitá výnimočnosť slovenčiny. Aj historické dedičstvo. Jk:) :P
Jk:)

hm

Odoslaťod Matej » 18. Máj 2005, 17:57

Ypsilon?
co sa tyka pravidla pisania I/Y tak sa to da zhrnut na par stran... dokaze sa to naucit mnoho deti za chvilku a nikomu to nerobi problem, iba lenivym ludom...
Pracujem na interaktivnej databaze prezentacii, ktora je pristupna na strankach http://databaza.eschool.sk Taktiez robim na neoficialnom informacnom portali ohladom najnovsich technologii a ich vyuzitia v skolstve
Obrázok používateľa
Matej

Založený: 29. Mar 2005, 19:12

Re: hm

Odoslaťod Miloš » 18. Máj 2005, 19:11

Matej napísal:Ypsilon?
co sa tyka pravidla pisania I/Y tak sa to da zhrnut na par stran... dokaze sa to naucit mnoho deti za chvilku a nikomu to nerobi problem, iba lenivym ludom...

Presne, i/y je najmenší pravopisný problém, stačí sa naučiť pár pravidiel, ktoré naozaj pochopí každý, kto nie je úplný ignorant.
Mimochodom, y predsa neexistuje iba v slovenčine.
Miloš

Založený: 12. Mar 2005, 14:19

Re: y/i

Odoslaťod ipsilon » 19. Máj 2005, 16:41

Kto chodil na prednaski Doc. Tvrdona, mal moznost oboznamit sa aj s tim, ze v 60-ich rokoch prebiehala odborna diskusia o zruseni ipsilonu. Velka skupina slovenskich jazikovedcov sa snazila presadit tuto zmenu. (Pred mesiacmi aj pan Prof. Findra podporil svojim vistupenim v TV tuto mislienku)

Jednou z pricin neuspechu bola politika - slovencina sa nesmela odlisit od cestini (dnes samozrejme irelevantna). Inou zase ekonomika - nakladi na vidanie ucebnic (v sucasnosti sa pripravuje reforma skolstva, budu sa vidavat nove ucebnice :-)).

Anonymous napísal:Jalova diskusia! Zaoberate sa lenivostou a neschopnostou, inteligenti s tym nemaju problemy.

:-) takze mnohi slovenski jazikovedci su lenivi a neschopni ? :-) Pekne.

Porozpravajte sa o lenivosti s rodicmi deti so specialnymi potrebami. Mnohe z nich su nadpriemerne inteligentne. A uvedomte si (ak ste pedagog, netreba pripominat) narast poctu takichto deti. Kazde tretie - stvrte dieta v beznej skole ma minimalne lahku formu niektoreho z problemov. Je vela veci, ktore im zneprijemnuju zivot. Zjednodusenie pravopisu "intelgentom" ako vi nic neda, ale im urcite pomoze.
http://www.dyslexia.com/qafame.htm Pozrite tento link, jeden z mnohich na internete. Tito ludia urcite neboli lenivi ani neinteligentni.

Vezmite si deti, ktore su vinikajuce v matematike, casto maju z diktatov trojki, stvorki. Zebi boli lenive a neinteligentne? To ze si niekto dokaze nieco zapamatat, este nesvedci o jeho inteligencii. Casto skvele ziacki, ktore vedia vibrane slova odpredu-odzadu ledva uspeju pri maturite, o visokej skole nehovoriac.

V zivote veci bez opodstatnenia zanikaju, tak ako ipsilon sa vo vislovnosti prestal pouzivat asi v 16. storoci. A to si uvedomuju mnohi rozumni ludia.

Je mi jasne, ze ti , ktori ziju iba z omielania a odovodnovania davno mrtvich pravidel, budu zasadne proti.

Mame sancu nieco zmenit. Nepremeskajme to, aby sme mohli prestat vnucovat nasim detom nelogickost uz od utleho veku. Ucme ich radsej tvorivosti a radosti z poznavania.
ipsilon

Založený: 11. Máj 2005, 19:40

Re: Dost bolo Ypsilonu !

Odoslaťod rg » 23. Máj 2005, 14:02

ipsilon napísal:Hej, slovencinari ! Kedy konecne zrusime ypsilon zo slovenskej gramatiki ?

ked chceme kritizovat, mali by sme spravne pouzivat terminy, lebo nas inac budu chytat za slovicka. Ypsilon sa v slovenskej GRAMATIKE nenachadza, ypsilon sa nachadza v slovenskom PRAVOPISE.
rg

Odoslaťod rg » 23. Máj 2005, 14:14

ipsilon napísal:
Anonymous napísal:Jalova diskusia! Zaoberate sa lenivostou a neschopnostou, inteligenti s tym nemaju problemy.

:-) takze mnohi slovenski jazikovedci su lenivi a neschopni ? :-) Pekne.

Mne, ako zamestnancovi jazykovedneho ustavu L. Stura, nezostava nez s tymto vyrokom zo srdca suhlasit :-) (aj ked, jazykovedec nie som)

ipsilon napísal:Porozpravajte sa o lenivosti s rodicmi deti so specialnymi potrebami. Mnohe z nich su nadpriemerne inteligentne. A uvedomte si (ak ste pedagog, netreba pripominat) narast poctu takichto deti. Kazde tretie - stvrte dieta v beznej skole ma minimalne lahku formu niektoreho z problemov. Je vela veci, ktore im zneprijemnuju zivot. Zjednodusenie pravopisu "intelgentom" ako vi nic neda, ale im urcite pomoze.

Tymto asi nastvem niektorych "narodniarov", ale udrzovanie ypsilonu pomaha "inteligentom" pri porozumeni inych jazykov (cestina, a to povazujem za dolezitu vec), ale hlavne pri uceni sa niektorych slovanskych jazykov, kde y zostalo vo vyslovnosti (polstina, rustina). Ked raz clovek vie, ze v slovencine sa tu pise y, tak s velkou pravdepodobnostou sa v podobnom slove v rustine vyslovyje "y" a nie "i". A hned ma mensi chaos.

ipsilon napísal:V zivote veci bez opodstatnenia zanikaju, tak ako ipsilon sa vo vislovnosti prestal pouzivat asi v 16. storoci. A to si uvedomuju mnohi rozumni ludia.

Samozrejme. Ale, ALE, a to si mnohi ludia neuvedomuju, foneticky princip slovenskeho pravopisu je az na TRETOM MIESTE v poradi dolezitosti, po etymologickom a morfologickom principe. Zmenit pravopis dokaze kazdy hlupak, ale zmenit pravopis tak, aby bol ako celok vyvazeny a konzistentny, nie je az take jednoduche. Presun fonetickeho principu na prve miesto v dolezitosti by znamenalo od zakladu zmenit design slovenskej ortografie, co je zmena podstatne zavaznejsia ako laicky povedane "zrusime y"

ipsilon napísal:Mame sancu nieco zmenit. Nepremeskajme to, aby sme mohli prestat vnucovat nasim detom nelogickost uz od utleho veku. Ucme ich radsej tvorivosti a radosti z poznavania.

A co zmenime? Prejdeme v slovencine na foneticky princip? (ako to maju juhoslovanske jazyky). Preco nie, ale stratime logiku pravopisu odzrkadlujucu morfologiu, a buduce generacie budu mat problemy naopak prave s tym ze tam tato logika chyba.
rg

Vdaka rg

Odoslaťod ipsilon » 23. Máj 2005, 18:18

Konecne vecni nazor. Hura :lol:
Nie niekto, kto machruje, aki je inteligentni.
Neprijemne na slovenskich diskusiach je, ze kazdi s inim nazorom je nepriatel a idiot.

Ja som nikde nenapisal, ze je jednoduche vitvorit upravu pravopisu ani to, ze ja som nejaki odbornik v oblasti jazikovedi. To nie.

Ale.

Dani stav veci sa mi nepaci a nikto ma doposial nepresvedcil, ze je zmisluplni. Prave naopak.
Snazia sa ma presviedcat ludia, ktori iba slepo veria a ani nerozmislaju o veci. Nie sme nahodou katolicka krajina ?
Mislim si, ze nase deti nemame viest k tomu, aby prijimali veci iba preto, ze existuju.

Vazim si Vas prispevok a tesim sa na podobne. Aj ked nie so vsetkim, co ste napisali suhlasim.

Co sa tika narodniarov. To je zasah mimo. Oni maju predstavu (ti s ktorimi som rozpraval), ze y zastavi Madarov v postupe na Slovensko. Usmevne :-)
Teraz neviem, ci nahodou aj posturovska reforma a zavedenie y nebolo scasti prave pre dokazanie historickosti slovencini.

Slovanske jaziki. Ucili sme sa rustinu dost dlho a nenaucili sme sa ju ani s ipsilonom. Takisto ako Cesi a ine podrobene narodi. Ked sa ju bude chciet niekto naucit, nauci sa ju uspesne aj bez neho. (Potom, oni maju aj ine makke spoluhlaski ako mi. Nezavedieme ich ? :-))

Zlozitost zmeni pravopisu. Absolutne suhlasim. To naozaj nedokaze „kazdi hlupak“. A ucitelia nie su asi natolko vzdelani, aby sa o to mohli pokusit. Ale !
Nemaju pravo vijadrit nazor ? Poznam nejedneho, ktori na rozdiel od neboheho pana Mistrika, tvrdia, ze naucil vacsinu deti spravne pravopis nie je vobec jednoduche.
Ja bi som zrusil aj ä a ľ. Kto ich nevislovuje, nebude ich vislovovat, ani ked ho zabijete a naopak.

Logika morfologie. No neviem. Mi sme sa v skole este museli ucit aj vzori slovies. Dnesne deti sa mi vobec nezdaju zmatene z toho, ze ich neovladaju. Skor ich matu ine veci – napr. zivotnost podstatnich mien (mama je nezivotna – no ktore dieta to pochopi ? Chape to aj kazda pani ucitelka :?:)

K zjednodusovaniu a vipustaniu „nedotknutelneho“ postupne dochadza. Ale preco to neurichlit ? Keby vstala z hrobu moja pani ucitelka z 1-4 a pozrela bi si, co ako sa uci, lahne si spet do hrobu.

Ak Vas mozem poprosit, oslovte ludi, ktori su schopni sa k problemu vecne vijadrit, abi tato diskusia nebola taka jalova. :lol:
Mozno ma konecne niekto presvedci.
ipsilon

Re: Vdaka rg

Odoslaťod Hosť » 24. Máj 2005, 9:56

ipsilon napísal:Dani stav veci sa mi nepaci a nikto ma doposial nepresvedcil, ze je zmisluplni. Prave naopak.

Stav zmysluplny je (dovodov sa najde vela, ked sa chce - rovnako aj dovodov pre zmenu sa najde vela, ked sa chce). Skor si treba uvedomit, ze kazda zmena, nech je hocijako motivovana, si vyziada iste naklady, a aby sa oplatila, vynosy musia byt vyssie (nevravim len o financiach, ale celkovo o usili, namahe, case, uceni sa atd...). Preco pouzivame uz vyse 100 rokov rozlozenie klavesnice pisacich strojov a neskor aj pocitacov QWERT[YZ] a nie logicke ABCDE alebo ergonomicke Dvorakove? Lebo tradicia a naklady na zmenu. Pritom zmysel QWERTY rozlozenia je absolutne nulovy.

ipsilon napísal:Co sa tika narodniarov. To je zasah mimo. Oni maju predstavu (ti s ktorimi som rozpraval), ze y zastavi Madarov v postupe na Slovensko. Usmevne :-)
Teraz neviem, ci nahodou aj posturovska reforma a zavedenie y nebolo scasti prave pre dokazanie historickosti slovencini.

Posturovska reforma bola tazko vydobytym kompromisom medzi sturovcami, bernolakovcami a privrzencami (biblickej) cestiny. Este ze bola, inac by sme mohli skoncit ako v Norsku, kde sa dohodnut nedokazali.

Ide aj o zachovanie jednoty slovanskych jazykov - samozrejme, teraz to ma ovela mensi vyznam ako v dobe Rakusko-Uhorska, jediny jazyk kde nejake to spojenie este existuje je cestina (aj to uz viacmenej len jednosmerne).

ipsilon napísal:Slovanske jaziki. Ucili sme sa rustinu dost dlho a nenaucili sme sa ju ani s ipsilonom. Takisto ako Cesi a ine podrobene narodi. Ked sa ju bude chciet niekto naucit, nauci sa ju uspesne aj bez neho. (Potom, oni maju aj ine makke spoluhlaski ako mi. Nezavedieme ich ? :-))

Ved ich mame, vid "ľ" :-). Samozrejme, vyznam rustiny a polstiny je maly, kombinovane s vyznamom "y" pre ich naucenie je tento vyznam priam zanedbatelny v prepocte na pocet ludi co sa rustinu/polstinu ucia. Ale nie nulovy (napr. ja som sa ucil aj rustinu aj polstinu, "y" mi pomohlo, lutujem ze v slovencine nie je (aspon pravopisne) "ł" lebo to si v polstine pletiem :-))

ipsilon napísal:Logika morfologie. No neviem. Mi sme sa v skole este museli ucit aj vzori slovies. Dnesne deti sa mi vobec nezdaju zmatene z toho, ze ich neovladaju.

nejde o to ze sa budu lahsie ucit formalne pravidla morfologie - tie budu stale rovnako zlozite. Skor ide o to, ze (priklad) Srbsko, Srb, Srbka a Srbský maju rovnaky zaklad. Zatial co v "prevazne foneticky orientovanych" "srbochorvatskych" jazykoch to je "Srbija", "Srbin", "Srpkinja", "Srpski".
Koren slova skace, meni sa, je v tom chaos, skolopovinne deti su popletene :-). Otazka neznie ci je to lepsie nez situacia v slovencine, je to jednoducho iny princip, ktory ma svoje vyhody aj nevyhody. Vzdy nieco za nieco.

ipsilon napísal: Skor ich matu ine veci – napr. zivotnost podstatnich mien (mama je nezivotna – no ktore dieta to pochopi ? Chape to aj kazda pani ucitelka :?:)

To je vec definicie slova "nezivotny", a podla zauzivanej definicie NEMA ZMYSEL urcovat zivotnost pre podstatne mena ineho ako muzskeho rodu - teda tvrdenie "mama je nezivotne" je nezmyselne a zavadzajuce. Aspon podla mna - sylaby slovenciny mozu pouzivat svoju vlastnu zjednodusenu definicu "zivotnosti", neviem.

ipsilon napísal:Ak Vas mozem poprosit, oslovte ludi, ktori su schopni sa k problemu vecne vijadrit, abi tato diskusia nebola taka jalova. :lol:
Mozno ma konecne niekto presvedci.

Ludia schopni sa vecne vyjadrit su znechuteni ypsilonom, lebo to je vlastne otazka ktorou ich stale bombarduju (- Vy pracujete na jazykovednom ustave? - Ano. - A ypsilon sa nechystate zrusit? -AAAAaaa uz zase!)

Zhodou okolnosti som som prave zalozil diskusne forum na
http://www.juls.savba.sk/~forum
v ramci (nehanebnej :-)) reklamy v snahe prilakat diskutujucich, odporucam v diskusii pokracovat tam
Hosť

Odoslaťod ipsilon » 26. Máj 2005, 16:49

Zhodou okolnosti som som prave zalozil diskusne forum na
v ramci (nehanebnej Smile) reklamy v snahe prilakat diskutujucich, odporucam v diskusii pokracovat tam

Ste administrator alebo pan rg ?

to je vlastne otazka ktorou ich stale bombarduju

Takze ludia nie su az tak lahostajni, ako bi sa zdalo podla tohoto fora. :D
ipsilon

Odoslaťod rg » 27. Máj 2005, 13:20

ipsilon napísal:Zhodou okolnosti som som prave zalozil diskusne forum na
v ramci (nehanebnej Smile) reklamy v snahe prilakat diskutujucich, odporucam v diskusii pokracovat tam

Ste administrator alebo pan rg ?

som rg (=administrator onoho fora na JULS), len som sa tu zabudol podpisat ked som odpovedal :-/

ipsilon napísal:Takze ludia nie su az tak lahostajni, ako bi sa zdalo podla tohoto fora. :D

ako kde, ako ktori, ako na co :-) ale to plati o vsetkom

P.S. vcera tu bola exurzia zo zakladnej skoly (7,8,9 rocnik). Rozdali sme anketu, kde bola jedna otazka "ste za zrusenie y?". Prevazna vacsina ziakov zaskrtla "jednoznacne ano" (mam pocit ze "nie" odpovedala asi iba pani ucitelka :-)) - ale este to nemam presne zratane.
rg

Jazyk je pre ludi

Odoslaťod Hosť » 15. Jún 2005, 14:25

:D
Ludia tvoria rec a ovplyvnuju jazyk svojim zivotom, zrenim vlastneho vedomia a vedomia spolocnosti. Jazyk ako kodovanie vyjadrovania sa a rec ako priame dorozumievanie su odrazom stavu vedomia spolocnosti a ludi v nej, odrazom myslenia a schopnosti vnimat zivot a svet. Tak je to citit aj na inych jazykoch – ja osobne si to uvedomujem najma na anglictine a holandstine: gramaticky strucne, nedubluju zapory, lahka, presna a strucna vystavba, zanikanie rodov…dokonca niektore slova sa vyvojom posunuli vo vyzname a nadobudli novy vyznam, vo vztahu k novemu modernemu chapaniu zivota, veci a javov v nom (holandske “schoon” = povodne z nemeckeho “schoen” = “krasny” znamena dnes “cisty/a/e”… toho si mozes vytvorit predstavu, ako sa v Holandsku asi chape krasa…). Viem aj to, ze Holandania velmi zivo zasahuju do vyvoja svojho jazyka. Proste to ide akoby same od seba – jazyk sa nechava vyvijat podla potrieb.
Jazyk je pre ludi - nechajme stary lezat , prenechajme ho na vedcov (aj ich stav vedomia je kdesi a tak reaguju) a tvorme novy, zivy, , vyjadrujuci nas samotnych, z kazdodenneho zivota a pre kazdodenny zivot, pre nas, pre ludi, pre nase citenie a nasu uprimnost a nase srdcia, nase vedomie. Nedajme sa potlacat este aj v rozmyslani, v citeni, vo vedomi, kto sme. Jazykovedec je tu na to, aby pomohol zivy jazyk upresnit, dotvorit, udrzat v kontexte, da sa povedat, a nie aby ho predlozil a urcil, pretoze tak mu to urcuje nejaka logika historie, zvykov a tradicii. Jazyk a rec su zive a vecne sa meniace struktury. Kto vola po zvyku, zostava na nom lipnut ako mach na kameni. Zvyk je zelezna kosela. Vyzlecme ju, nehambime sa!
Deti trpiace nejakymi poruchami (dyslekcia ap.) su odrazom stavu vedomia spolocnosti, jej vlastnej neohybnosti. Su priznakmi potreby nieco v nej zmenit. A nie nasilym deti prisposobovat skameneline…
Strucne : som za zmeny vyplyvajuce z potrieb meniacej sa doby, vecne sa meniaceho stavu vedomia. Alebo sa Slovakom vedomie nemeni :?:
Hosť

Odoslaťod Miloš » 15. Jún 2005, 23:11

ipsilon napísal:Porozpravajte sa o lenivosti s rodicmi deti so specialnymi potrebami. Mnohe z nich su nadpriemerne inteligentne. A uvedomte si (ak ste pedagog, netreba pripominat) narast poctu takichto deti. Kazde tretie - stvrte dieta v beznej skole ma minimalne lahku formu niektoreho z problemov. Je vela veci, ktore im zneprijemnuju zivot. Zjednodusenie pravopisu "intelgentom" ako vi nic neda, ale im urcite pomoze.
http://www.dyslexia.com/qafame.htm Pozrite tento link, jeden z mnohich na internete. Tito ludia urcite neboli lenivi ani neinteligentni.

Nie som zásadne proti zrušeniu písania ypsilonu (aj keď v tom prípade by som sa asi musel znovu učiť písať), ale čo je to, preboha, za argumentáciu, nemali by sme náhodou zrušiť televízory, pretože sú medzi nami aj nevidiaci a slabozrakí? Naozaj by zrušenie y vyriešilo problémy dyslektikov? Na školách to treba riešiť zvláštnym spôsobom hodnotenia, ale zrušiť preto písmeno?

ipsilon napísal:Vezmite si deti, ktore su vinikajuce v matematike, casto maju z diktatov trojki, stvorki. Zebi boli lenive a neinteligentne? To ze si niekto dokaze nieco zapamatat, este nesvedci o jeho inteligencii. Casto skvele ziacki, ktore vedia vibrane slova odpredu-odzadu ledva uspeju pri maturite, o visokej skole nehovoriac.

Pravopis ypsilonu ani zďaleka nie je iba záležitosťou vybraných slov a pamäti, naopak, žiaci so slabším logickým uvažovaním majú aj väčšie problémy pri písaní diktátov, pretože písanie y/i v príponách prídavných mien, zámen, čísloviek (kde mimochodom platia presné logické pravidlá) je často oveľa väčším problémom ako vybrané slová.
Inak, možno by sme mohli zrušiť aj matematiku, tiež v nej majú mnohí problémy (aj vedci a myslitelia) a nie sú to úplní obmedzenci a bifľoši.
Miloš

Odoslaťod Hosť » 22. Jún 2005, 10:17

Srdecne zdravim predosleho Milosa a anonyma pod nim. Podla ich reakcii sa zda, ze poniektori este nepochopili vztah medzi vedomim a jazykom...Ale ak je taketo vedomie, tak sa Y/ I skutocne neda len tak lahko zmenit. V tom je pes zakopany. Chyba nadhlad. :D dr. filipek
Hosť

Odoslaťod Miloš » 23. Jún 2005, 20:02

Zdravim

Anonymous napísal:... sa zda, ze poniektori este nepochopili vztah medzi vedomim a jazykom...Ale ak je taketo vedomie, tak sa Y/ I skutocne neda len tak lahko zmenit.

Jazyk je naozaj odrazom vedomia pouzivatela. Bohuzial, zda sa, ze nase vedomie je v poslednom case akesi "jednoduche". Namiesto obohacovania jazyka, prekracovania jeho moznosti (tak, ako to robia umelci) ho ochudobnujeme. Velki duch citi tesnost hranic jazykovej normy, prekonava ju, pouziva slova v novych vyznamoch, podobach, kontextoch a spojeniach, hra sa s jazykom. My vsak jazykove normy podliezame (Maliar nemaluje abstraktne obrazy preto, ze nevie namalovat postavu). Mnohi maju problem formulovat svoj nazor, myslienky v suvislej, zmysluplnej vete. Tazkosti ludi s pravopisom nie su centralnym problemom, je to iba symptom sirsieho procesu. Nevidel by som ten vyvoj vedomia v takych ruzovych farbach. Jazykove normy asi naozaj nie su zlucitelne so stavom vedomia niektorych ludi.
Miloš

Nevieš o čom hovoríš, ty kretén...

Odoslaťod Thauruss-SS » 12. Okt 2005, 11:48

Miloš napísal:Zdravim

Anonymous napísal:... sa zda, ze poniektori este nepochopili vztah medzi vedomim a jazykom...Ale ak je taketo vedomie, tak sa Y/ I skutocne neda len tak lahko zmenit.

Jazyk je naozaj odrazom vedomia pouzivatela. Bohuzial, zda sa, ze nase vedomie je v poslednom case akesi "jednoduche". Namiesto obohacovania jazyka, prekracovania jeho moznosti (tak, ako to robia umelci) ho ochudobnujeme. Velki duch citi tesnost hranic jazykovej normy, prekonava ju, pouziva slova v novych vyznamoch, podobach, kontextoch a spojeniach, hra sa s jazykom. My vsak jazykove normy podliezame (Maliar nemaluje abstraktne obrazy preto, ze nevie namalovat postavu). Mnohi maju problem formulovat svoj nazor, myslienky v suvislej, zmysluplnej vete. Tazkosti ludi s pravopisom nie su centralnym problemom, je to iba symptom sirsieho procesu. Nevidel by som ten vyvoj vedomia v takych ruzovych farbach. Jazykove normy asi naozaj nie su zlucitelne so stavom vedomia niektorych ludi.
Thauruss-SS

Ďalšia

Naspäť na Slovenský jazyk a literatúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.