Zrušme ypsilon!

Moderátor: Janka Pekarova

Zrušme ypsilon!

Odoslaťod Ferko » 20. Okt 2005, 18:20

Minule som nasiel na nete zaujimavy prispevok. Ide o zrusenie nepotrebneho ypsilonu, postrachu deti na skolach:

http://www.klasici.sk/publikovanie/ypsilon/index.html

Len si uvedomme, kolko casu by sa tym usetrilo a mohlo sa venovat komunikacii ako takej.
Isty cas cez prazdniny som travil fonetickym prepisovanim pesnickovych textov a nakoniec som si uvedomil, ze nerobim nic insie, ako predhattalovskou slovencinou A slo mi to velmi dobre. Casto odvtedy tento prepis nasho jazyka v tejto forme, ale len neoficialne, kedze inak by slo o porusenie jazykoveho zakona.
Som za plnsiu iniciativu, ktorej vysledkom by mohlo byt konecne zrusenie tejto nocnej mory nasich ziakov a zavedenie jednoduchsej pisomnej podoby nasho jazyka, ktoremu by sa tym iba pomohlo.
Ferko

Širšia iniciatíva

Odoslaťod P. Jančár » 21. Okt 2005, 6:48

Prikláňam sa k Vašej iniciatíve.
Myslím si, že ak by to získalo širšiu podporu zo strany najmä učiteľov, parlament by bol prístupnejší serióznejšie sa zaoberať naším návrhom a skôr by bolo možné prijať zákonnú úpravu jazykového zákona a následne aj gramatickej normy.
P. Jančár

Re: Zrušme ypsilon!

Odoslaťod A. PIEROG » 21. Okt 2005, 13:38

Ferko napísal:Isty cas cez prazdniny som travil fonetickym prepisovanim pesnickovych textov a nakoniec som si uvedomil, ze nerobim nic insie, ako predhattalovskou slovencinou A slo mi to velmi dobre. Casto odvtedy tento prepis nasho jazyka v tejto forme, ale len neoficialne, kedze inak by slo o porusenie jazykoveho zakona.

Už tým, že nepoužívate diakritiku, porušujete pravopisnú normu nášho jazyka a predsa sa táto forma komunikácie ujala a nikomu to neprekáža. :wink:
Obrázok používateľa
A. PIEROG

Založený: 8. Sep 2005, 14:25

Odoslaťod Alžbeta » 21. Okt 2005, 15:35

Prepáčte, ale takéto iniciatívy, aké tu prezentujete, sú úplne zbytočné, my nič nezmeníme a iba tým obťažujete kolegov a kolegyne a oberáte ich o čas.
Alžbeta

Alžbeta, Alžbeta ...

Odoslaťod Lenka » 25. Okt 2005, 21:33

Nikto nikoho nezdžiava ! A už vôbec nie zbytočne. Veď aj toto je komunikácia. Taký malý pokec o akýchsi barličkách našej krásnej ľubozvučnej slovenčiny. My to možno nezmeníme, ale porozprávať sa môžeme. A kto nechce, nech nečíta! :P
Lenka

Odoslaťod DNA » 26. Okt 2005, 18:28

Geniálna iniciatíva, je dobré keď ľudia začínajú rozmýšľať aj v zmysle "načo si komplikovať život, keď nemusíme" :D
DNA

Založený: 6. Júl 2005, 20:12

Odoslaťod frto » 16. Nov 2005, 16:22

No nazdar. Bi ste sa cudovali ako neznasam slovenski pravopis. Celu skolu som sa predrel horko tazko z trojkami. Priemer mi zachranovali znamki z literaturi. Vzdi som sa tesil na to, ze bude iba jedno i(y). A teraz ked sa o tom hovori, mi srdiecko poskoci. Ale ked tak rozmislam neviem ci bi som bol za zrusenie ipsilonu

Vinikajuco to vizera. vsak ? :-)
frto

Zrušenie ypsilonu

Odoslaťod mm » 16. Dec 2005, 17:43

:lol: Bolo by to celkom dobré. Deti v prvom ročníku sa naučia poznávať písmená ď, ť, ň, ľ a vzápätí ich učíme, že ak dáme -i- alebo -e- musia slabiky písať bez mäkčeňa. Bolo by ďaleko jednoduchšie - tam, kde čítame mäkko, bude mäkčeň. To je len jedna časť pravopisu. Zrušenie ypsilonu by bol problém pre našich jazykovedcov. A viete si predstaviť tie haldy kníh, učebníc, ktoré by bolo treba zmeniť... Veď na školstvo predsa nie je dostatok financií.
mm

Rozmislajme

Odoslaťod Ypsilon » 27. Jan 2006, 15:46

Tie haldi knih sa vidavaju o onakvejsich hlupotinach...
Ak bi sme takimto sposobom pristupovali k rieseniu vacsini zivotnich problemov, este stale bi sme boli bivali na urovni ludoopov.

Takto sa predsa problemi neriesia. Aj tu plati, cim skor, tim pre nas lepsie. Prave dnesna situacia, kedi sa do popredia pretlacaju ekonomizujuce zretele, je priaznivo naklonena nasim zelaniam. Snad aj na Slovensku ludia zacnu misliet na to, ako si zivot nekomplikovat a spravit ho jednoduchsim pre seba i cele nase slovenske jazikove spolocenstvo.
Alebo este nedozrel ten cas?

P.S. Pomocka: Ja mam na klavesnici Y prelepeni kriklavou lepiacou paskou
Ypsilon

Skvele ! Je nas viac !

Odoslaťod ipsilon » 1. Mar 2006, 16:18

V polovici maja 2005 som založil v Slovenskom jaziku temu Dost bolo Ypsilonu.
http://www.infovek.sk/forum/viewtopic.php?t=95

Prebehla tam a zaroven utichla burliva diskusia. Ortodoxni slovencinari maju nabeh spravat sa ako moslimovia po zverejneni karikatur :D .

Mislim si, ze verejne vijadrenie nespokojnosti so slovenskim pravopisom ma viznam.
V jednom z poslednich prieskumov agenturi MVK sa objavila otazka Ako bi ste oznamkovali svoju znalost pravopisu.
Raz to pride. Skor ci neskor.
Len sa netreba dat odradit ludmi, ktorich hlavnim zivotnim uspechom je zvladnutie pravidiel pouzivania ipsilonu.

Vela zdaru
Ipsilon
ipsilon

Založený: 11. Máj 2005, 19:40

Ďalší Ipsilon

Odoslaťod Ipsilon2 » 19. Jan 2007, 11:44

Dobrý deň, o tomto fóre a diskusnej téme som ani nevedel, každopádne v inom fóre jednej slovenskej školy sa už takisto diskutuje na tému zrušenia tvrdého Y:

Zrušme konečne v slovenčine tvrdé Y !

Tam som si zvolil pseudonym Ipsilon nevediac, že niekto ho už používa v tomto fóre Infoveku :!:

Takže vo fóre Infoveku sú oddnes už dvaja Ipsiloni. To je dobre. Čím viac nás bude, tým lepšie. Tým skôr sa nám konečne podarí zrušiť toto absurdné písmeno, ktoré nemá čo hľadať v slovenskej abecede.

(Zároveň som však jednoznačne nielen za zrušenie písmena Y, ale aj za písanie slabík ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi takto s mäkčeňom všade tam, kde sa mäkko vyslovujú. A prihováram sa za zavedenie písmena W do slovenskej abecedy. Podrobnosti nájdete na vyššie uvedenom linku.)
Ipsilon2

Založený: 19. Jan 2007, 11:33

Odoslaťod a.pierog » 22. Jan 2007, 14:56

V neoficialnich textoch uz nepouzivam to nechutne pismeno nasej abecedi, ktore mi sice nikdy nesposobovalo problemi, ale plakat za nim tiez nebudem. Keby sa napr. zacali vyrabat mobili bez ipsilonu, verim, ze by sa to ujalo a vitvorilo tlak aj v inich oblastiach.
Zatial bude stacit, ak s iniciativou vijde zopar ucitelov a ukazalo, ze to mozne je a pritom sa nas jazyk neokipti... Len smelo do toho.
Za seba hovorim, ze odteraz nebudem v tomto diskusnom fore ipsilon pouzivat.

P.S. Hadam ma tu nezrusia??? :roll:
Obrázok používateľa
a.pierog

Založený: 19. Jan 2007, 15:41
Bydlisko: Modrý Kameň, Veľký Krtíš, Blava, Pohorelá, Budča, Hrušov

Odoslaťod Ipsilon2 » 22. Jan 2007, 15:03

Čobi vás rušiľi? :lol: Ja píšem už od dvadsiateho storočia v textoch adresovaních sebe samému bez ipsilonow. Prawda, zároveň aj s mäkkími slabikami ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi a s novím písmenom W.

Tam v druhom diskusnom fóre sme už rozobraľi zo všetkích strán, prečo a načo bi bolo užitočné aj písať ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi s mäkčeňmi, aj zaviesť nové písmeno W.
Ipsilon2

Odoslaťod Ipsilon2 » 23. Jan 2007, 16:35

a.pierog napísal:Keby sa napr. zacali vyrabat mobili bez ipsilonu, verim, ze by sa to ujalo a vitvorilo tlak aj v inich oblastiach.

To bi bol ňerealizovaťeľní a obávam sa, že aj ňerozumní návrh. V prvom raďe: ňemálo ľuďí má ipsilon vo svojom meňe, predovšetkím v priezvisku. Aj kebi sa zrušilo Y, ňemožno ňikomu prikazovať, abi svoje vlastné meno začal písať bez Y.

Po druhé je dňes už angličťina podobňe rozšírení jazik, ako bola v stredoveku laťinčina. A písmeno Y je v angličťiňe jedno z najpoužívaňejších: práve preto je na anglickích počítačovích (či kedisi strojopisních) klávesňiciach QWERTY a ňie QWERTZ ako na ňemeckích klávesňiciach. (Dňešná slovenská klávesňica je v skutočnosťi iba mechanicki, ňerozumňe prispôsobenow ňemeckow klávesňicow.)

Suma sumárum: množstvo Slovákow dňes aktíwňe používa angličťinu, preto samozrejme Y na klávesňiciach či už mobilních telefónow, aľebo počítačow musí zostať zachované, aj po vilúčeňí písmena Y zo slovenskej abecedi. Na veľkej počítačovej klávesňici musí okrem toho zostať zachované aj písmeno ý – kvôľi priezviskám a citovaňiu „budúceho bívalého“, čiže dňešného pravopisu.

Misľím si však, pán Pierog, že k skorému zrušeňiu písmena Y bi najviac pomohľi tieto dve veci:
  • Veľmi bi pomohlo, kebi sa písaňie slovenskích textow bez Y uchiťilo u mláďeže ako móda. Mladí ľuďia sú dinamickí, na rozďiel od skostnaťelích dospelích ľuďí, ktorí sa ľen veľmi ťažko dokážu zbavovať predsudkow a toho, čím im boľi počas mladích rokow v školách (vrátaňe univerzít) vimívané mozgi.

Naproťi tomu mláďež má veľkú silu a dokázala bi veľa vecí pohnúť dopredu. Spomeňme si na „ňežnú revolúciu“ z novembra 1989. Isťe, s najväčšow prawďepodobnosťow išlo o vopred zo strani CIA a KGB zinscenovanú spravodajskú hru, avšak úprimňe a s najväčšow energiow sa do tejto hri zapojila práve mláďež. Práve mláďež dokázala revolučné mišľienki najviac spopularizovať medzi ostatním, dospelím obivaťeľstvom, ktoré sa vo svojej veľkej väčšiňe už zmierilo s tím, že zvišok života dožije v komunistickom režime.

Bolo bi teda skvelé, kebi sa energiu mláďeže a náchilnosť mláďeže podľiehať módam, ako aj revolučním a „protestujúcim“, od dospelích ľuďí sa dištancujúcim mišľienkam, kampaňiam a hnuťiam, podarilo získať (teda viužiť, ňie zňeužiť) práve pre záslužnú snahu o zrušeňie písmena Y v slovenčiňe. :twisted: Bolo bi to iba v prospech slovenského jazika, slovenského národa i v prospech a na úžitok samotnej školopovinnej mláďeže. Mláďež bi si svojím zasaďeňím sa za mišľienku zrušeňia Y zároveň vibudovala už druhí ňesmrťeľní pomňík v ďejinách slovenského národa, v rámci jazikovedi porovnaťeľní s politickow úlohow mláďeže v novembrovích dňoch 1989.

Už dňes je medzi slovenskow mláďežow vo veľkej móďe, vplivom komunikačného média SMS a mobilních telefónow, písať písmeno X namiesto písmena CH a písať písmeno W namiesto písmena V.

To všetko je spôsobené iba zredukovanow klávesňicow tipického mobilného telefónu: na napísaňie W toťiž potrebujeťe stlačiť iba jeden kláves, kím na napísaňie V bi sťe museľi iní kláves stlačiť trikrát. Podobňe pri CH bi sťe museľi stláčať dva rôzne klávesi celkovo päťkrát, kím na napísaňie náhradného X treba iba dvojité stlačeňie.

Pokiaľ iďe o písmená I a Y na mobilních telefónoch, sú na tom presňe rovnako: na napísaňie aj jedného, aj druhého písmena treba trojité stlačeňie klávesu. Je tu teda dobrí predpoklad, že bi u dňešnej slovenskej mláďeže mohla mať úspech nonšalantňe protestná nová móda: píšme odteraz všaďe namiesto písmena Y vždi iba písmeno I :!:

Pre toto bi sme teda mohľi mláďež získať. Na opačnom póle si ňerobím žiadne ilúzie, že bi sme našu mláďež mohľi ľahko získať pre písaňie mäkkích slabík ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi takto s mäkčeňmi všaďe tam, kďe sa mäkko vislovujú. Takéto písaňie buďe treba usilovňe presadzovať. Mláďež ho sprvoťi určiťe odbojkotuje, tak ako vo všeobecnosťi mláďež ňerada píše akékoľvek písmená s mäkčeňmi aľebo dĺžňami. Ňieľen v SMS-kách, kďe je používaňie diakritickích písmen z technického hľaďiska problematické a preto aj ňepraktické, aľe aj na „veľkích“ počítačoch sa dňešnej slovenskej mláďeži (a ňieľen mláďeži) ňechce viťukávať písmená s mäkčeňmi a dĺžňami.

Tu však, ak sa podarí písmeno Y v slovenčiňe zrušiť, treba biť podľa môjho názoru zo strani štátu, škôl a jazikovedních inštitúcií ňekompromisní: zároveň so zrušeňím Y treba v oficiálnich písomních prejavoch (teda ňie v SMS a podobňe), vo viučovaňí na školách, v učebňiciach, masmédiách, v úradnom stiku atď. atď., zaviesť opätowné písaňie ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi takto s mäkčeňmi všaďe tam, kďe sa mäkko vislovujú, teda po vzore Štúra a Bernoláka.

Používaňie písmen s mäkčeňmi a dĺžňami pri písaňí na „veľkom“ počítači je dňes ňepopulárne aj preto, ľebo dňešná štandardná slovenská klávesňica je v skutočnosťi iba mierňe modifikovanow ňemeckow klávesňicow, ktorú sme bezducho od Ňemcow prebraľi. Písať na dňešnej slovenskej štandardnej klávesňici písmená s mäkčeňom a dĺžňom sú doslova muki.

Preto súčasňe so zrušeňím písmena Y v slovenskej abeceďe a s opätovním zaveďeňím mäkkého písaňia slabík ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi všaďe tam, kďe sa mäkko vislovujú, buďe treba ťiež prijať novú štandardnú slovenskú počítačovú klávesňicu. Návrh tejto novej kláveňice je už hotoví a všetki slovenské písmená s mäkčeňom a dĺžňom sa na tejto novej klávesňici píšu rovnako ľahko, ako všetki ostatné písmená bez mäkčeňa a bez dĺžňa. Hovorím to z vlastnej skúsenosťi, ľebo práve aj tento príspevok do diskusného fóra píšem posľepiački, ďesiaťimi prstami na reformovanej slovenskej klávesňici a písaňie písmen s mäkčeňom a dĺžňom ma pritom vôbec ňezdržiava :!:

Ako posľední štvrtí simultánni krok popri zrušeňí písmena Y, zaveďeňí mäkkého písaňia ďe, ťe, ňe, ľe, ďi, ťi, ňi, ľi a prijaťí novej štandardnej slovenskej počítačovej klávesňice navrhujem zaveďeňie nového písmena W do slovenskej abecedi – ňie však náhradow za V, ako sa to dňes pre úsporu času ďeje najmä pri písaňí SMS na mobilních telefónoch. Novo zaveďené písmeno W bi aňi ňemalo ňič spoločné s poľskím W. (Poľské W je v skutočnosťi naším slovenskím V, keďže v poľšťiňe sa običajné V ňepoužíva.)

Nové slovenské písmeno W bi označovalo vôbec ňie novú, aľe prastarú, v slovenčiňe veľmi frekventovanú, v najľepšom slova zmisle tradičnú slovenskú hlásku, ktorá na počudovaňie dosiaľ v slovenskej abeceďe svoje vlastné písmeno ňemá.

Túto hlásku počujeme v slovenčiňe iba na koncoch slow aľebo slabík. Príkladi: s dobrow kamarátkow, najprw, prawda, zrušeňie ipsilonow.

Tú istú hlásku mimochodom má aj angličťina a v angličťiňe je takisto označovaná písmenom W. Keď spráwňe po anglicki vislovíťe slovo Windows, dvakrát v ňom zazňie W: je to ten istí zvuk, ktorí je v slovenčiňe na konci slow aľebo slabík tipu s dobrow kamarátkow, najprw, prawda, zrušeňie ipsilonow. O novom písmeňe W už bola viackrát reč aj v diskusii vo fóre školy sv. Vincenta, napríklad tu a tu a tu.
  • Na záver druhá vec, pán Pierog, ktorá bi podľa mňa pomohla ríchľejšiemu zrušeňiu písmena Y v slovenskej abeceďe: prestaňme túto tému démonizovať :!: V súčasnom, zvráťenom sistéme viučovaňia slovenčini na školách je to tak, že ak žiak urobí v diktáťe takzvanú „hrúbku“, považuje sa to za najťažšiu chibu.

Obráťme, už dňes, tento spôsob uvažovaňia presňe narubi :!: Odteraz hovorme: „hrúbki“ v diktátoch sú najmeňej závažné chibi, aké žiak môže urobiť – práve preto, ľebo používaňie písmena Y v slovenskej abeceďe ňemá žiadne logické opodstatňeňie.

Veď ako bi mohlo biť najväčšow chibow v diktáťe ňiečo, pre používaňie čoho ňeexistuje žiadne logické opodstatňeňie :?:
Naposledy upravil Ipsilon2 dňa 23. Jan 2007, 19:20, celkovo upravené 4 krát.
Ipsilon2

Odoslaťod a.pierog » 23. Jan 2007, 17:32

Som rad, ze ste sa ozvali. Tento Vas prispevok je zatial najlepsi, aky som kedi na temu zrusenia ipsilonu cital.
Dovodi, ktore ste uviedli, su logicke a fundovane. Najviac me zaujalo, ako ste rozoberali ten mobil z hladiska pisania pismen a slovenska klavesnica. Nemate jej nakres?

Mna na tom celom zaraza najma ta vec, ze namiesto casu, ktori travim viucovanim gramaticki spravneho pisania pismena ipsilon (na prvom stupni okolo 65-75 % VIUCOVACIEHO CASU), bi som mohol naucit ziakov nieco potrebnejsie pre ich osobnost.
Tiez som mislel na natlak, ktori bi vivijali hlavne mladi ludia; ja ako ucitel tento proces mozem podporit iba v neformalnom pisomnom prejave.

Hoci si uvedomujem, ze podobne nase snahi su v dnesnom case nerealne, mislim, ze sa pisanie ipsilonu zreformuje do 20-tich rokov, snad aj skor. Verim, ze zdravi rozum zvitazi.

Ja som sa k pisaniu bez ipsilonu dostal pri fonetickom prepise textov nasich ludovich piesni. Tam som zistil, ze je to zbitocne a v duchu krutil hlavou, kolko namahi to deti v skole stoji a este casto s takim biednim visledkom, pretoze necitaju...
Obrázok používateľa
a.pierog

Založený: 19. Jan 2007, 15:41
Bydlisko: Modrý Kameň, Veľký Krtíš, Blava, Pohorelá, Budča, Hrušov

Ďalšia

Naspäť na 1. stupeň

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.